Mieronice: zakończone prace w jednej z najstarszych świątyń romańskich
22 września 2011 | 17:07 | dziar Ⓒ Ⓟ
Zakończyły się prace renowacyjne przy ceglanym XIII – wiecznym prezbiterium kościoła św. Jakuba w Mieronicach k. Wodzisławia w diecezji kieleckiej, który został włączony w zabytkowy szlak „Ars Sacra”, obejmujący najstarsze kościoły regionu, wymagające zabezpieczenia bądź renowacji dla celów kultowych i turystycznych.
„Ceglana elewacja prezbiterium znalazła się pod szczególna uwagą konserwatorów. Każda z pojedynczych cegieł jest wręcz „brana pod lupę”, naprawiano pęknięcia, uzupełniane ubytki, wszystkie fugi” – mówi KAI ks. proboszcz Jerzy Siemiński.
W ramach inwestycji w kościele św. Jakuba w Mieronicach wymianie lub renowacji podlega: remont więźby dachowej, ocieplenie stropów i wymiana pokrycia dachowego oraz okien, remont sygnaturki. Będzie też robiona opaska wokół kościoła i zrekonstruowany mur.
Remont ma być ukończony jeszcze w tym roku. Parafia zobowiązana była pokryć tzw. wkład własny w kwocie 175 tys. zł, co stanowi 31, 5 procenta wydatkowanej na ten cel sumy pieniędzy.
„Moim marzeniem jest, aby kościoły – takie właśnie, jak w Mieronicach, niedalekich Krzcięcicach, czy drewniany kościółek w Mnichowie stały się centrum turystyki pielgrzymkowej, z wykorzystaniem szlaków rowerowych i możliwością organizacji np. jednodniowej wycieczki rowerowej dla rodzin” – mówi KAI Janusz Cedro Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach.
Parafia w Mieronicach powstała prawdopodobnie w XIII w. Długosz podaje, że drewniany kościół z murowanym prezbiterium stał w Mieronicach „od niepamiętnych czasów”. W 1326 r. Wilhelm z Mieronic, pleban, płacił świętopietrze. W 1439 r. Mikołaj Miroński (Mieroński) i Piotr Rosznicki, właściciele Mieronic, rozbudowali kościół. Ok. 1570 był on używany jako zbór kalwiński.
Najstarszą częścią świątyni jest wczesnogotyckie prezbiterium z drugiej połowy XIII wieku, z cegły. Nawa została wybudowana w 1439 r., w miejsce drewnianej. W XVI w. dobudowano zakrystię. Na początku XX w. – kaplicę.
Gotyckie prezbiterium posiada wewnątrz oryginalną średniowieczną polichromię (ok. 1360 r.), są to np. sceny ewangeliczne, m.in. pojmanie Chrystusa, panny mądre i głupie, ukrzyżowanie, narodzenie, pokłon pasterzy. W nawie – polichromia renesansowa, z m.in. wyobrażeniem postaci św. Jakuba, z laską w ręce. W kościele znajduje się także słynący łaskami wizerunek MB Mieronickiej z Dzieciątkiem, datowany na koniec XVI w. lub na początku XVII w.
Parafia liczy 1200 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.