Mieszkańcy Przemyśla uczcili pamięć ofiar mordu w „lesie grochowieckim”
18 stycznia 2011 | 12:05 | pab Ⓒ Ⓟ
Jak co roku, 17 stycznia z okazji Dnia Judaizmu, grupa mieszkańców Przemyśla uczciła pamięć ofiar mordu, dokonanego przez hitlerowców w lipcu 1942 r. w tzw. lesie grochowieckim na obrzeżach Przemyśla. Mogło zginąć wówczas około tysiąca osób.
Zbrodnię upamiętnia obelisk w kształcie pękniętej macewy z napisem w języku polskim i hebrajskim: „Ziemio nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał. Pamięci mieszkańców Przemyśla i okolic zamordowanych w tym miejscu przez hitlerowców w 1942 r.”.
Ze względu na fakt, że przemyskie getto nie mogło pomieścić wszystkich Żydów, w ostatnich dniach lipca 1942 r. Niemcy masowo wywozili Żydów do obozów koncentracyjnych. Osoby niezdolne do pracy: dzieci, inwalidzi, chorzy i starcy wywożeni byli do „lasku grochowieckiego”, w pobliżu Fortu VII Helicha i tam rozstrzeliwani. Hitlerowcy wykorzystali trzy poaustriackie rowy na zbiorowe mogiły. Miejsce pochówku przysypali ziemią i zasadzili na nim jodły. Zginęło tam ok. tysiąca osób.
Co roku z okazji Dnia Judaizmu grupa przemyślan odwiedza to miejsce i pali znicze.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.