Mieszkańcy Seroczyna upamiętnili ks. Wawrzyńca Lewandowskiego, bohatera Powstania Styczniowego
03 sierpnia 2014 | 16:53 | ks. mcz/ eł Ⓒ Ⓟ
Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy rozpoczęła w niedzielę 3 sierpnia obchody 150. rocznicy śmierci ks. Wawrzyńca Lewandowskiego, patrona Szkoły Podstawowej w Seroczynie. Ks. Wawrzyniec Lewandowski wspierał partyzantów z oddziału ks. Stanisława Brzóski podczas Powstania Styczniowego. Między innymi uchronił kilku powstańców przed egzekucją, umożliwiając im ucieczkę przed Rosjanami. 4 sierpnia 1864 r. ks. Wawrzyniec został powieszony w Seroczynie.
W homilii biskup Kazimierz Gurda podkreślił, że patron szkoły jest dla społeczności Seroczyna wzorem do naśladowania zarówno w kwestii odniesienia do Boga, jak i stosunku do Ojczyzny. Zwracając uwagę na odniesienie do Boga ks. Wawrzyńca Lewandowskiego, przypomniał, że przygotowując się w seminarium w Janowie Podlaskim do kapłaństwa, spotkał ks. Stanisława Brzóskę, późniejszego naczelnego kapelana Powstania Styczniowego. To zaważyło na jego życiu. Odniesienie do Boga w kształtowaniu osobowości ucznia jest odniesieniem, którego nie wolno pomijać, ani przemilczać, bo sprawa istnienia Boga i chęć poznawania Go są wpisane w naszą ludzką naturę. Człowiek jest ze swej natury religijny. Uczeń na miarę swych lat będzie stawiał pytania o Boga – mówił. Nawiązując do tego podkreślił, że ponieważ jesteśmy ludźmi wierzącymi w Boga, powinno nam zależeć na tym, aby w wychowaniu nowego pokolenia sprawy wiary w Boga były traktowane z należytym szacunkiem. Zauważył że współcześni rodzice katoliccy powinni śledzić i uczestniczyć w dyskusji o klauzuli sumienia nauczycieli, o szkole w naszej ojczyźnie.
Następnie zwracając uwagę na miłość ks. Wawrzyńca do Ojczyzny i przypominając jego zasługi dla powstańców styczniowych oraz śmierć przez egzekucję, zwrócił uwagę, że bohaterowie Powstania Styczniowego zostali zachowani w głębokiej pamięci przez potomnych. Do nich odwoływali się żołnierze marszałka Józefa Piłsudskiego, do ich bohaterstwa i odwagi sięgali żołnierze podziemia w czasie II wojny światowej, do nich sięgali, przed 70 laty powstańcy Warszawy. Obecnie, zdaniem bpa Gurdy, godna pochwały jest społeczność Seroczyna, która zachowała pamięć o miejscu pochowania ciała ks. Wawrzyńca Lewandowskiego i pomimo próby zatarcia śladów przez kozaków, pamięć tego miejsca dotarła do naszych czasów. – Dzisiaj możemy naszemu patronowi oddać należną cześć i podziękować Panu Bogu za jego miłość do Polski. Dziękujemy, że był on w owym czasie człowiekiem sumienia – nauczał bp Gurda.
Ważnym momentem dla nauczycieli i uczniów było poświęcenie przez biskupa siedleckiego nowego sztandaru szkoły. Po zakończonej Eucharystii parafianie i zaproszeni goście wysłuchali koncertu pieśni religijnych i patriotycznych prowadzonego przez Ryszarda Nowaczewskiego. Dalsze uroczystości odbyły się w Zespole Szkół w Seroczynie, gdzie uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a także zaprezentowali program artystyczny upamiętniający postać patrona szkoły.
W uroczystościach jubileuszowych w Seroczynie, obok licznie zgromadzonych parafian, udział wzięli księża z dekanatu domanickiego, przedstawiciele władz gminnych i samorządowych, a także nauczyciele ze szkół należących do gminy Wodynie i in.
Ks. Wawrzyniec Lewandowski urodził się 8 sierpnia 1831 r. w Łaskarzewie. Ukończył Seminarium Duchowne w Janowie Podlaskim. Pracował w parafii Górzno i Rozbity Kamień. Został proboszczem parafii Seroczyn. Czynnie wspierał partyzantów z oddziału ks. Stanisława Brzóski. Między innymi uchronił kilku powstańców przed egzekucją, umożliwiając im ucieczkę przed Rosjanami. 4 sierpnia 1864 r. ks. Wawrzyniec został powieszony w Seroczynie. Egzekucja miała charakter publiczny i jej celem było zastraszenie społeczeństwa. W Seroczynie do dziś trwa żywa pamięć o bohaterskim ks. Wawrzyńcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.