Mieszkańcy Tarnowa zamalowali antysemickie napisy
23 lipca 2019 | 06:26 | eb / hsz | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Wystarczyło 15 minut, aby grupa mieszkańców Tarnowa zamalowała antysemicki napis na murze odnowionego cmentarza żydowskiego w Tarnowie.
Członkowie Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie zachęcili w Internecie mieszkańców, by wspólnie zamalować duży napis „Żydzi jedzą dzieci. Jadowniki jedzą Żydów” i sprzeciwić się tym samym wszelkim formom chuligaństwa, antysemityzmu, czy jakiejkolwiek dyskryminacji i poniżania innych.
Za pędzle chwycili mieszkańcy, politycy, samorządowcy i napis szybko zniknął.
„Mieszkańcy Tarnowa są wspaniali. Wystarczyło 15 minut, by pozbyć się obrzydlistwa, które powstało w niedzielę, było was dużo, jeszcze więcej wspierało nas przez internet czy telefon. Dziękujemy. Dzięki wam pokazaliśmy jacy naprawdę jesteśmy, mamy nadzieję, że ten przekaz rozejdzie się w świat znacznie bardziej niż obraz pomalowanego muru!” – napisali członkowie Komitetu, którzy opiekują się cmentarzem.
Mają też przesłanie do osoby, która dokonała zniszczeń. „Niestety nie udało ci się osiągnąć celu, wręcz przeciwnie dzięki tobie jesteśmy jeszcze bardziej zjednoczeni” – czytamy na facebookowym profilu Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.
W akcji uczestniczył także prezydent Tarnowa. „Takie napisy będą zamalowywane. Chcemy uwolnić Tarnów od bazgrołów i tego typu aktów jawnej nienawiści, bo to może prowadzić do czynów jeszcze gorszych” – powiedział Roman Ciepiela.
Cmentarz żydowski jest chętnie odwiedzany przez turystów. Dopiero co został odnowiony. Pod koniec czerwca z udziałem przedstawicieli społeczności żydowskiej, dyplomatów miało miejsce uroczyste otwarcie wyremontowanego cmentarza.Renowacja trwała ponad dwa lata. Udało się odnowić ponad 120 macew, ogrodzenie i dom pogrzebowy. Na cmentarzu zainstalowane zostały latarnie i tabliczki informacyjne. Renowacja kosztowała 3 mln zł.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.