Mieszkańcy ziemi iłżeckiej upamiętnili postać gen. Antoniego Hedy
08 września 2009 | 15:16 | rm Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy ziemi iłżeckiej upamiętnili postać gen. Antoniego Hedy. Obok kościoła w Iłży poświęcono i odsłonięto dzisiaj mosiężny pomnik ku czci legendarnego dowódcy Armii Krajowej.
Mszę św. celebrował płk Janusz Radzik z parafii garnizonowej w Radomiu. W uroczystości uczestniczyła m.in. córka generała Teresa Heda-Snopkiewicz. Okolicznościowy list przesłał prezydent Polski Lech Kaczyński.
W homilii ks. płk Radzik mówił, że „dzisiaj wyrażamy wdzięczność generałowi Hedzie za postawę jego życia, odwagę, poświęcenie i bohaterstwo”. Podkreślał, że generał był człowiekiem niezwykłym, a wiara w Boga dawała mu siłę i nadzieję w wolną Polskę. Mówił też, że generał całe jego życie był wierny dewizie „Bóg, honor, ojczyzna”. – W panteonie chwały jest miejsce dla wszystkich, którzy dla imienia Polski krew przelewali i życie oddawali. Złotymi zgłoskami generale Heda zostajesz wpisany w grono bohaterów narodowych. Jesteś żywy, bo wciąż potrafiłeś kochać. Polska potrzebuje twojej wrażliwości sumienia, by zdobywać się na miłosierdzie dla każdego człowieka, potrzebuje dialogu i zgody, a nie zabiegania o własne interesy” – mówił ks. płk Radzik.
Prezydent Lech Kaczyński w przesłanym liście podkreślił, że Antoni Heda, ps. Szary, „swoją wspaniałą i heroiczną postawą w pełni zasłużył, by stać się wzorem dla następnych pokoleń Polaków”. Napisał również, że generał był człowiekiem wielkiej wiary i odwagi w okresie okupacji niemieckiej i rodzącego się terroru władz komunistycznych.
Córka „Szarego”, Teresa Heda-Snopkiewicz wyraziła wdzięczność, że pamięć o jej ojcu wciąż trwa. – Jestem wdzięczna mieszkańcom ziemi iłżeckiej, że pielęgnują o nim pamięć, są wspaniałymi patriotami, dla których takie słowa jak Bóg, honor i ojczyzna nie są czczą dewizą – powiedziała.
Gen. Heda zmarł w 2008 r. w wieku 92 lat. W czasie hitlerowskiej okupacji zasłynął m.in. rozbiciem więzień w Końskich i Iłży. W sierpniu 1945 r. dowodził akcją rozbicia więzienia w Kielcach, podczas której uwolniono osoby więzione przez UB i NKWD. W latach stalinowskich czterokrotnie został skazany na karę śmierci, którą potem zamieniono mu na dożywocie. W więzieniu przesiedział 9 lat. Odznaczony był Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari, jest także honorowym obywatel Skarżyska, Starachowic, Końskich, Stąporkowa oraz Iłży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.