Miętustwo na Podhalu: Najśw. Sakrament w asyście motocyklistów i strażaków
11 czerwca 2020 | 20:14 | jg / hsz | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ
W Miętustwie na Podhalu nie było tradycyjnej procesji na Boże Ciało, ale za to kapłani z Najświętszym Sakramentem dotarli do wszystkich zakątków parafii, a towarzyszyła im asysta motocyklistów z grupy „Pasja i Wiara” oraz druhowie z OSP.
– Dajemy świadectwo naszej wiary w to wielkie święto jakim jest Boże Ciało. Dziś Chrystus przychodzi bezpośrednio do naszych domów, błogosławi nam w tym wyjątkowym czasie – mówił ks. Janusz Rzepa, proboszcz parafii w Miętustwie na Podhalu. W tej góralskiej parafii nie było tradycyjnej procesji. Kapłani wyruszyli z monstrancją z Najświętszym Sakramentem po wszystkich zakątkach parafii: Starem Bystrem, Miętustwie, Cichem, Ratułowie i Czerwiennem. Duchowni stali w samochodzie BMW z otwartym dachem i trzymali w ręku monstrancję z Najświętszym Sakramentem.
Przejazd z Najświętszym Sakramentem odbywał się w asyście motocyklistów z grupy „Pasja i Wiara”, który współtworzą duszpasterstwo w Miętustwie, jechały także wozy strażackie z druhami z Ratułowa Dolnego, Czerwiennego Dolnego i Cichego Dolnego. Strażacy dbali o bezpieczeństwo w czasie przejazdu przez wszystkie miejscowości w granicach miejscowości.
Mieszkańcy tłumnie zgromadzili się przy swoich domach, aby pokłonić się przed Najświętszym Sakramentem. Niemal wszystkie ogrodzenia były udekorowane, a w szybach pojawiły się wizerunki świętych. Górale założyli też stroje regionalne.
Tradycyjnie procesje na Boże Ciało przeszły niemal we wszystkich podhalańskich miejscowościach, m.in. w Poroninie, Nowym Targu, Rabce, Zakopanem. W stolicy polskich Tatr modlitwa miała miejsce m.in. na Krupówkach. Wszędzie było dużo akcentów góralskich. Mieszkańcy Podhala założyli stroje góralskie, zadbali też o bezpieczeństwo i dystans społeczny.
Obchody Bożego Ciała w Poroninie
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.