Mikstat: bp Janiak przewodniczył Mszy św. z okazji 100-lecia konsekracji kościoła pw. Świętej Trójcy
21 października 2018 | 12:23 | ek | Mikstat Ⓒ Ⓟ
– Świątynia świadczy o mieszkańcach, o tym, że czczą Pana Boga, są wdzięczni, ofiarni i gospodarni. Ale Pan Bóg chce od nas czegoś więcej, On chce mieszkać w naszych sercach – mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 100-lecia konsekracji kościoła pw. Świętej Trójcy w Mikstacie. Biskup kaliski poświęcił odnowioną świątynię i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.
W homilii biskup kaliski podziękował parafianom na ręce księdza proboszcza za troskę o świątynię. – Wasz udział jest bardzo istotny. Nieraz jak się coś dostanie w prezencie, to się nie ceni, ale inaczej jeżeli jest w tym udział, tak zwany wdowi grosz, to jest bardzo cenne. Dziękuję wszystkim, konserwatorom i mecenasom sztuki za to, że ta świątynia pięknieje, bo świątynia zawsze świadczy o mieszkańcach – zauważył ks. bp Janiak. Natomiast zwracając się do obecnej młodzieży, biskup przypomniał o niezatartym śladzie, jaki w duszy człowieka postawia sakrament bierzmowania.
– Co to znaczy w praktyce? Choć ten sakrament przyjmuje się raz w życiu, On, Duch Święty nigdy was nie opuści. Głosem waszego sumienia będzie wam podpowiadał, co należy czynić, jak należy postępować – mówił bp Janiak. Równocześnie wskazywał, że młodzi są potrzebni Kościołowi jako świadkowie. – Kościół potrzebuje świadków i teraz, kiedy już dojrzewacie, przestajecie być dziećmi, otrzymujecie umocnienie darami Ducha Świętego, bo potrzeba odwagi, żeby przyznać się do Chrystusa. Czasem to świadectwo dużo kosztuje, tak jak ks. Jerzego – podkreślił ordynariusz przywołując osobę bł. ks. Popiełuszki, który zginął jako świadek wiary. Zauważył, że droga do Boga prowadzi także przez sakramenty święte. Drogą może też stać się drugi człowiek. – Chciałbym żebyście zapamiętali, że nie ma przypadkowych spotkań, że każdy człowiek jest dla was wezwaniem. Wierzcie mi, że czasami koleżanka, kolega może więcej niż ksiądz czy rodzice, może przestrzec: nie idziemy tam, nie bierz tego i koleżanka posłucha koleżankę. I odwrotnie jesteście potrzebni Panu Bogu jako świadkowie. Miejcie odwagę, nie wstydźcie się Jezusa, krzyża Chrystusowego – podkreślił biskup kaliski. W swoim słowie zwrócił się także do rodziców, przypominając jak ważne jest ich świadectwo wiary w życiu dzieci.
Biskup poświęcił odnowione prezbiterium i ołtarz główny, tablicę upamiętniającą 100-lecie konsekracji świątyni oraz nowy krzyż misyjny.
Podczas uroczystości biskup kaliski odznaczył Srebrnym Pierścieniem Świętego Józefa pochodzących z parafii Małgorzatę Strzelec i gen. dywizji Adama Joksa.
Uroczystość była okazją do nadania prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi wywodzącemu się z Mikstatu tytułu Zasłużony dla Miasta i Gminy Mikstat.
W uroczystościach uczestniczyli: ks. kan. Krzysztof Ordziniak, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Mikstacie, kapłani z dekanatu mikstackiego, księża wywodzący się z parafii w Mikstacie, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych i licznie zgromadzeni parafianie.
Przygotowania do uroczystości 100-lecia konsekracji kościoła w Mikstacie poprzedziła 9-miesięczna nowenna do Trójcy Świętej, która odtąd będzie odprawiana w każdy wtorek.
Bezpośrednio przed uroczystościami odbyły się rekolekcje parafialne, które głosił oblat o. Andrzej Grzesiak, najstarszy syn parafii obchodzący 52 lata kapłaństwa.
Na jubileusz wydano kartki pocztowe przedstawiające świątynię w Mikstacie oraz okolicznościowy stempel pocztowy, który można było uzyskać w otwartym z tej okazji urzędzie pocztowym znajdującym się naprzeciw kościoła.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wydane trzy znaczki pocztowe. Pierwszy z nich przedstawia ks. Franciszka Ruszczyńskiego, budowniczego kościoła, kolejny – płaskorzeźbę Trójcy Świętej z ołtarza głównego i trzeci – widok kościoła Świętej Trójcy w Mikstacie.
Obecna świątynia w Mikstacie została pobudowana w 1914 r. w miejscu starego kościoła drewnianego, który rozebrano w 1913 r. Nowy kościół wybudowano w stylu barokowym według projektu architekta Mariana Andrzejewskiego. Konsekracji świątyni dokonał 20 października 1918 r. kard. Edmund Dalbor, abp poznański i gnieźnieński.
– Uroczystość konsekracji kościoła przed stu laty była wielkim wydarzeniem patriotycznym. Z zachowanego artykułu prasowego dowiadujemy się, że kard. Dalbor przebywał w Mikstacie od 19 do 21 października. Pierwszego dnia udzielił sakramentu bierzmowania 650 parafianom, kolejnego dnia dokonał konsekracji świątyni, a przed wyjazdem nawiedził drewniany kościółek św. Rocha znajdujący się na wzgórzu. Warto podkreślić, że ulice Mikstatu i domy udekorowane były w biało-czerwone chorągwie, a młodzież witała dostojnego gościa w narodowych strojach – powiedział w rozmowie z KAI ks. kan. Krzysztof Ordziniak.
Mikstat znany jest także z kultu św. Rocha, który od 2007 r. jest patronem miasta Mikstat, a w 2011 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała kościół św. Rocha pochodzący z 1773 r. ustanowił Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha. W 2015 r. odpust ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławienia zwierząt został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
– Mieszkańcy ziemi mikstackiej do dzisiaj szczególną czcią otaczają św. Rocha. Na początku XVIII w. mieszkańcy Mikstatu uznali, że św. Roch, patron chorych i rolników, ocalił ich przed panującą wówczas zarazą. W dowód wdzięczności zbudowali przy miejscowym cmentarzu kościółek i ustanowili odpust połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich, a z czasem również domowych – tłumaczy duchowny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.