Bp Łukasz Buzun: modlitwa powinna wyznaczać rytm dnia człowieka
26 maja 2024 | 20:21 | ek | Mikstat Ⓒ Ⓟ
Modlitwa powinna wyznaczać rytm dnia człowieka. Na modlitwie otwieramy swoje serce, zapraszamy Trójcę Świętą, żeby dotykała nas swoją łaską – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył sumie odpustowej w kościele Świętej Trójcy w Mikstacie. Uroczystość połączono z sakramentem bierzmowania.
W homilii celebrans odnosząc się do uroczystości Trójcy Przenajświętszej wyjaśniał, jakie relacje panują między Ojcem, Synem i Duchem Świętym.
Wskazywał, że Bóg jest Ojcem pełnym miłosierdzia. – Słowo ojciec w życiu każdego z nas ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy szatan próbuje zatrzeć to słowo. My nie możemy dać sobie tej wartości odebrać. Być dobrym ojcem nie jest łatwo i bez relacji z Bogiem, który jest Ojcem trudno to udźwignąć – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Zaznaczył, że drugą Osobą Boską w Trójcy Świętej jest Pan Jezus, który zbliża się do człowieka poprzez sakramenty święte i Słowo Boże. Podkreślał, że trzecią Osobą Boską jest Duch Święty, który przychodzi do człowieka ze swoimi darami.
Spośród siedmiu darów Ducha Świętego wymienił dar umiejętności. – To jest bardzo ważny dar, dzięki któremu możemy dobrze rozeznawać, odrzucać to, co jest złe, a wybierać to, co jest dobre. Kiedy zdarza nam się iść w złą stronę to Duch Święty wewnętrznie nas niepokoi, abyśmy nawrócili się i otworzyli na łaskę Bożą – mówił kaznodzieja.
Zachęcał wiernych do modlitwy, która powinna wyznaczać rytm dnia człowieka. – Na modlitwie otwieramy swoje serce, zapraszamy Ducha Świętego, żeby był dla nas dobrym przewodnikiem, żeby dotykał nas swoją łaską, żebyśmy od młodości dali się mu pociągnąć na drodze swojego życia, żebyśmy nie mieli ducha tego świata, ale właśnie ducha Bożego w swoim sercu. Nie bierzmy udziału w zbiorowej ucieczce od Boga, ale chciejmy być przy Panu, chciejmy być w tych relacjach Trójcy Świętej – akcentował bp Buzun.
Uroczystość była też okazją do złożenia życzeń proboszczowi ks. kan. Krzysztofowi Ordziniakowi, który dzisiaj świętował 30. rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji jako wotum wdzięczności duchowny ufundował nowy sztandar Żywego Różańca, który poświęcił bp Łukasz Buzun.
Sumę odpustową zakończyło odmówienie Litanii do Trójcy Świętej, procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Podczas uroczystości zagrała orkiestra z Mikstatu.
W uroczystościach uczestniczyli: ks. kan. Krzysztof Ordziniak, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Mikstacie, kapłani z dekanatu mikstackiego, siostry zakonne i licznie zgromadzeni parafianie.
Obecna świątynia w Mikstacie została pobudowana w 1914 r. w miejscu starego kościoła drewnianego, który rozebrano w 1913 r. Nowy kościół wybudowano w stylu barokowym według projektu architekta Mariana Andrzejewskiego. Konsekracji świątyni dokonał 20 października 1918 r. kard. Edmund Dalbor, abp poznański i gnieźnieński.
– Uroczystość konsekracji kościoła była wielkim wydarzeniem patriotycznym. Z zachowanego artykułu prasowego dowiadujemy się, że kard. Dalbor przebywał w Mikstacie od 19 do 21 października. Pierwszego dnia udzielił sakramentu bierzmowania 650 parafianom, kolejnego dnia dokonał konsekracji świątyni, a przed wyjazdem nawiedził drewniany kościółek św. Rocha znajdujący się na wzgórzu. Warto podkreślić, że ulice Mikstatu i domy udekorowane były w biało-czerwone chorągwie, a młodzież witała dostojnego gościa w narodowych strojach – powiedział w rozmowie z KAI ks. kan. Krzysztof Ordziniak.
Mikstat znany jest także z kultu św. Rocha, który od 2007 r. jest patronem miasta Mikstat, a w 2011 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała kościół św. Rocha pochodzący z 1773 r. ustanowił Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha. W 2015 r. odpust ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławienia zwierząt został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
– Mieszkańcy ziemi mikstackiej do dzisiaj szczególną czcią otaczają św. Rocha. Na początku XVIII w. mieszkańcy Mikstatu uznali, że św. Roch, patron chorych i rolników, ocalił ich przed panującą wówczas zarazą. W dowód wdzięczności zbudowali przy miejscowym cmentarzu kościółek i ustanowili odpust połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich, a z czasem również domowych – tłumaczył duchowny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.