Milczenie nieodłączną częścią modlitwy
07 marca 2012 | 13:34 | st, tom (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Znaczeniu milczenia w relacji z Bogiem poświęcił Benedykt XVI swoją katechezę podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie. – W modlitwie polecam Panu ofiary niedawnej katastrofy kolejowej – powiedział Benedykt XVI pozdrawiając Polaków.
Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział:
„Pozdrawiam polskich pielgrzymów, a szczególnie Przewodniczącego i Prezydium Rady Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Wszystkim rolnikom życzę Bożego błogosławieństwa w pracy i obfitych zbiorów. W modlitwie polecam Panu ofiary niedawnej katastrofy kolejowej. Dla zmarłych wypraszam wieczne odpoczywanie, a dla rannych łaskę szybkiego powrotu do zdrowia. Niech wam Bóg błogosławi”.
Wśród pielgrzymów z Polski byli m.in. Rada Krajowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz uczestnicy 15. światowych rekolekcji podhalańskich.
Ojciec Święty w katechezie zaznaczył, że Krzyż Chrystusa nie tylko ukazuje milczenie Jezusa jako Jego ostatnie słowo skierowane do Ojca, ale również, że Bóg przemawia poprzez ciszę. Ujawnia też sytuację człowieka, który modli się oraz szczyt modlitwy: po wysłuchaniu i uznaniu Słowa Bożego, musimy zmierzyć się z milczeniem Boga, ważnego wyrażenia tego samego Słowa Bożego.
Pełny tekst papieskiej katechezy »
Papież podkreślił, że milczenie wewnętrzne i zewnętrzne jest potrzebne, aby słowo takie można było usłyszeć i przypomniał o konieczności wychowania do wartości milczenia, odkrycia sensu skupienia i wewnętrznego spokoju. Jest to ważne nie tylko w odniesieniu do modlitwy osobistej, ale także w odniesieniu do naszych liturgii: aby ułatwić autentyczne słuchanie powinny być one również bogate w chwile milczenia i przyjęcia pozawerbalnego. „Cisza może wydrążyć przestrzeń wewnętrzną w głębi nas samych, aby zamieszkał tam Bóg, aby Jego Słowo w nas trwało, aby miłość do Niego zakorzeniła się w naszym umyśle i sercu oraz ożywiała nasze życie” – powiedział Benedykt XVI.
Ojciec Święty odniósł się również do trudnej kwestii „milczenia Boga”, kiedy wydaje się nam, że On nas nie słucha i nie odpowiada. Zaznaczył, że cisza ta nie oznacza nieobecności. Chrześcijanin wie dobrze, że Bóg jest obecny i słucha, nawet w ciemności bólu, odrzucenia i samotności. Przypomniał postać biblijnego Hioba, który mimo wszystko zachowuje nienaruszoną wiarę i odkrywa wartość swojego doświadczenia oraz milczenia Boga.
Papież podkreślił, że Pan Jezus jest dla naszej modlitwy uczestnikiem, przyjacielem, świadkiem i nauczycielem. W Nim objawia się nowość naszego dialogu z Bogiem: modlitwa synowska, jakiej Ojciec oczekuje od swoich dzieci. Od Jezusa uczymy się też, jak nieustanna modlitwa pomaga nam wyjaśniać nasze życie, dokonywać wyborów, rozpoznawać i przyjmować nasze powołanie, odkrywać talenty jakimi obdarzył nas Bóg, pełnić codziennie Jego wolę – jedyną drogę, by zrealizować naszą egzystencję.
„Modlitwa Jezusa nam, często zatroskanym o sprawne działanie i uzyskane rezultaty wskazuje, że potrzebujemy zatrzymania, aby żyć chwilami bliskości z Bogiem, «odrywając się» od zgiełku każdego dnia, aby słuchać, aby pójść do «korzenia», który podtrzymuje i posila życie” – stwierdził Benedykt XVI. Jednocześnie zaznaczył, że najwyższy punkt głębi w modlitwie do Ojca Jezus osiąga w chwili Męki i Śmierci, kiedy wypowiada ostateczne „tak” wobec planu Bożego i ukazuje, jak ludzka wola znajduje spełnienie właśnie w pełnym przylgnięciu do woli Bożej.
„W modlitwie Jezusa, w Jego wołaniu do Ojca na krzyżu, łączą się «wszystkie lęki ludzkości wszystkich czasów, zniewolonej przez grzech i śmierć, wszystkie prośby i akty wstawiennictwa w historii zbawienia. Ojciec je przyjmuje i ponad wszelkie oczekiwania wysłuchuje, wskrzeszając swojego Syna. W ten sposób wypełnia się i zostaje uwieńczone wydarzenie modlitwy w ekonomii stworzenia i zbawienia»” – przypomniał Ojciec Święty.
Audiencja odbyła się po raz pierwszy w tym roku przy pięknej słonecznej pogodzie na placu św. Piotra, a wzięło w niej udział ponad 10 tys. wiernych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.