Mimo pandemii milion pielgrzymów ma wziąć udział w rytualnej kąpieli w Gangesie
12 stycznia 2022 | 17:19 | ts, kg (KAI) | Delhi/Kalkuta Ⓒ Ⓟ
Mimo panującej w Indiach pandemii koronawirusa (prawie 36 mln zarażonych) nawet ponad milion pielgrzymów może się zgromadzić na brzegach świętej rzeki Gangesu, by rytualnie obmyć się w jej wodach. Jest to element tradycyjnych obchodów hinduskiego święta nawaratri, które w tym roku wypada w dniach 14 i 15 stycznia.
Media miejscowe podały 11 bm., że do miejsca dorocznego obrzędu – „Gangasagar Mela” w stanie Bengal Zachodni przybyło już kilkadziesiąt tysięcy osób. W miniony weekend sąd stanowy w Kalkucie odrzucił wniosek o odwołanie rytuału. Jednocześnie wezwał władze stanu, aby w specjalnych ogłoszeniach ostrzegały pielgrzymów przed ryzykiem udziału w tych obrzędach.
W wielu stanach Indii obowiązuje już zakaz wychodzenia z domów w godzinach wieczornych i nocą. Podobną decyzję zapowiedziano w stolicy kraju – Delhi. Bengal Zachodni jest drugim – po Maharasztrze – stanem Indii o największej liczbie zakażeń wirusem Omikron. Według Ministerstwa Zdrowia Indii 11 bm. zanotowano 168 063 nowe infekcje w ciągu jednego dnia. Ogółem od początku pandemii w 2020 r. z powodu Covida zmarło ponad 484 tys. mieszkańców tego najludniejszego, po Chinach, państwa świata.
Ganga jest indyjską nazwą rzeki Ganges i jednocześnie boginią-matką hinduizmu, często określana jako „matka Ganga”. Dla wyznawców tej religii kąpiel w Gangesie oczyszcza z grzechów i obiecuje rozgrzeszenie. Rzeka ta to „symbol wielowiekowej kultury i cywilizacji Indii, wiecznie zmieniająca się, wiecznie płynąca, ale zawsze ta sama Ganga” – napisał w swoim testamencie bohater walk o niepodległość i pierwszy premier niepodległych Indii Jawaharlal Nehru (1889-1964).
Nawaratri, czyli dosłownie „dziewięć nocy”, jest świętem hinduistycznym ku czci wojowniczej bogini Durgi, obchodzonym pod koniec pory deszczowej w 7. miesiącu księżycowego kalendarza hinduskiego – aświna. Upamiętnia ono dziewięć dni, podczas których Parwati, żona boga Śiwy, mogła opuścić męża i odwiedzać swoją matkę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.