Mimo sprzeciwu Watykanu przewodniczący Episkopatu Niemiec za interkomunią z protestantami
10 listopada 2020 | 01:50 | st (KAI/CNA) | Limburg Ⓒ Ⓟ
Biskup Georg Bätzing, przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, mimo wyraźnego sprzeciwu Watykanu potwierdził swój pogląd, że interkomunia z protestantami powinna być możliwa. Słowa te zawarł w wystosowanym 8 listopada przesłaniu do Synodu Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD).
„Wspólnota w wierze, która jest już ekumenicznie widoczna na wiele sposobów, zmierza do jedności, która będzie mogła być doświadczana jako komunia w Eucharystii i Wieczerzy Pańskiej” – napisał bp Bätzing. Wyraził on uznanie dla dokumentu opracowanego przez Ekumeniczną Grupę Roboczą teologów katolickich i ewangelickich (ÖAK), zatytułowanego „Wspólnie przy stole Pańskim”, zaznaczają, że ożywił on debatę na temat pozostałych otwartych kwestii na drodze do tego, co dokument nazywa „wzajemną gościnnością eucharystyczną” pomiędzy katolikami a protestantami. Zapewnił, iż podejmie wysiłki zarówno na forum niemieckiego episkopatu, jak i w jego dialogu z Rzymem, by „zapewnić intensywną dyskusję na ten temat i aby wyniki dialogów ekumenicznych zostały przeanalizowane i zastosowane”.
Dokument „Wspólnie przy stole Pańskim” został oceniony krytycznie przez Stolicę Apostolską. We wrześniu br. Kongregacja Nauki Wiary stwierdziła, że pomięto w nim kwestię dokładnego rozumienia Eucharystii i Wieczerzy Pańskiej, relacji między Eucharystią a Kościołem, kwestię posługi święceń oraz relację między Chrztem św. a Eucharystią. Zaznaczono, że w obecnym stanie rzeczy otwarcie na wspólnotę eucharystyczną z Kościołem ewangelickim w Niemczech stworzyłoby „nieuchronnie nowe przeszkody w dialogu ekumenicznym z Kościołem prawosławnym” poza granicami Niemiec. Kongregacja wskazała, że również Konferencja Episkopatu Niemiec sama widzi „konieczność dalszego teologicznego pogłębienia niektórych zasadniczych tematów, takich jak kwestia rzeczywistej obecności Jezusa i pojęcie ofiary Eucharystii”. Wiąże się z tym także kwestia święceń kapłańskich oraz związek pomiędzy chrztem, Eucharystią i wspólnotą Kościoła. Opinię tę poparł także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.