Minister Bogdan Klich odznaczony medalem Ordynariatu Polowego WP
15 lutego 2010 | 16:45 | kos Ⓒ Ⓟ
Minister obrony narodowej Bogdan Klich został odznaczony przez biskupa polowego WP Tadeusza Płoskiego medalem Milito pro Christo. Uroczystość odbyła się w Katedrze Polowej WP podczas Eucharystii sprawowanej w 91. rocznicę powołania Ordynariatu Polowego WP.
Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapelanów wojska i służb mundurowych. Msza św. poprzedziła inaugurację obrad Komisji ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji trwającego od października Synodu Diecezji Polowej. Komisja obradowała pod hasłem: „Jak głosić Ewangelię pokoju wykorzystując środki społecznego przekazu?”. Podczas Eucharystii poświęcony został relikwiarz zawierający m.in. relikwie bł. Michała Sopoćki i św. Faustyny Kowalskiej, znajdujący się w prezbiterium Katedry Polowej WP.
W homilii ks. płk Jan Wątroba, proboszcz bazyliki św. Elżbiety we Wrocławiu przedstawił historię Ordynariatu Polowego. Przywołał postać abp Sławoja Leszka Głódzia, który doprowadził do „wyjścia duszpasterstwa wojskowego z katakumb i zwrócenia mu należnej obecności w armii”. Podkreślił, że powstanie Ordynariatu „jest znakiem Bożej obecności, który zobowiązuje duszpasterzy w mundurach do ciągłej i wytrwałej pracy ewangelizacyjnej”. Nawiązując do ogłoszonego w październiku synodu diecezji polowej powiedział, że jest on przejawem „troski o kształt polskiej armii”. – Ma odpowiedzieć na pytania o rolę i nowe zadania duszpasterzy wojskowych w profesjonalizującej się armii – powiedział.
Na zakończenie Eucharystii bp Płoski pobłogosławił nowo powstały relikwiarz umieszczony w bocznej ścianie prezbiterium Katedry Polowej. Znajdują się w nim relikwie m.in. bł. Michała Sopoćki oraz św. siostry Faustyny Kowalskiej. Relikwiarz ma kształt krzyża wojennego Virtuti Militari, znajduje się po lewej stronie od ołtarza pod obrazem Jezusa Miłosiernego, który peregrynował po parafiach wojskowych dwa lata temu.
We Mszy św. uczestniczył przedstawiciel prezydenta RP, minister Władysław Stasiak, który w imieniu Zwierzchnika Sił Zbrojnych złożył życzenia księżom kapelanom. – Wojsko bez Ordynariatu Polowego nie było kompletne – powiedział szef prezydenckiej kancelarii. W imieniu kapelanów bp Tadeusz Płoski przekazał na ręce Władysława Stasiaka, ryngraf w wizerunkiem Matki Bożej oraz schematyzm Ordynariatu Polowego. – Mam nadzieję, że pozwoli on w utrzymaniu dobrej łączności między duszpasterstwem wojskowym a prezydentem – powiedział.
Mszę św. uświetniła Orkiestra Victoria z parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie, która dziś także została odznaczona medalem Milito pro Christo.
Medal ten, ustanowiony w 2001 roku przez abp Sławoja Leszka Głódzia, przyznawany jest osobom i instytucjom zaangażowanym w pracę na rzecz duszpasterstwa wojskowego, działalności charytatywnej, naukowej, społecznej i artystycznej. Do tej pory odznaczeni medalem byli m.in. Waldemar Milewicz, dziennikarz Telewizji Polskiej, Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Przed rozpoczęciem sesji synodalnej biskup polowy odznaczył ministra ON Bogdana Klicha medalem Milito pro Christo. W laudacji odczytanej przez ks. kmdr Leona Szota kanclerza Kurii Polowej WP podkreślono działalność ministra na rzecz „podniesienia bezpieczeństwa i krzewienia pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych RP oraz budowanie postaw patriotycznych i integrowania Polaków wokół budowania poczucia przynależności narodowej”.
Dziękując za wyróżnienie, minister podkreślił, że jest on „nagrodą także dla tych, którzy uważają, że więź pomiędzy Ordynariatem a wojskiem jest nierozerwalna i niezwykle istotna”. Przemawiając podczas sesji synodalnej Minister ON Bogdan Klich podkreślił konieczność dalszego samodoskonalenia się kapelanów, zwłaszcza w zakresie „wychowywania i promowania właściwych postaw”. Powiedział, że liczy na ich pomoc w kwestiach dotyczących wspierania moralnego żołnierzy i ich rodzin, zwłaszcza podczas rozłąki związanej z wyjazdami na misje pokojowe. Zachęcał też do podejmowania dalszych inicjatyw związanych prowadzeniem pomocy charytatywnej. – Przyszłości Sił Zbrojnych nie wyobrażam sobie bez Ordynariatu Polowego – podkreślił.
Medal Milito pro Christo otrzymali dziś także ks. Edward Żmijewski proboszcz z Rembertowa, Lech Grześkiewicz, twórca wielu przedsięwzięć artystycznych m.in. prezbiterium w Katedrze Polowej WP, Piotr Giermaziak, mecenas wielu dzieł związanych z duszpasterstwem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.