Ministerstwo Kultury wspomoże renowacje zabytków Pelplina
09 września 2016 | 19:31 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Zabytki Pelplina „uznane są za jedną z największych pereł zabytkowych na terenie Rzeczpospolitej”, powiedział 9 września w Pelplinie Jarosław Sellin. Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał umowę z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną na renowację pocysterskich zabytków Pelplina.
Przed podpisaniem porozumienia przypomniano główne jego cele. „W tym miejscu piękno szczególnie wybrzmiewa” – powiedział biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Biskup pelpliński zauważył, że architektura pocysterskich zabytków Pelplina zachwyca „swoim spokojem, harmonią a nawet roślinnością, która im towarzyszy”.
„Piękno jest po to, żeby nie tylko je podziwiać, ale także żeby przez nie człowiek wzrastał i dojrzewał”, dodał hierarcha. Przypomniał, że na każdym pokoleniu spoczywa obowiązek pielęgnowania tego piękna, aby „można je było przekazywać w dalsze pokolenia i zwyczajnie dzielić się nim z innymi”.
Bp Kasyna wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się przygotowania stosownych opracowań, projektów rewitalizacji, których realizacja będzie możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wiceminister Kultury Jarosław Sellin przyznał, że zabytki Pelplina „uznane są za jedną z największych pereł zabytkowych na terenie Rzeczpospolitej”. Przemawiając do osób zebranych w wirydarzu krużganków katedralnych, Jarosław Sellin przypomniał, że pelplińska bazylika katedralna i kompleks pocysterski należy do elitarnej grupy 60 Pomników Historii wpisanych na listę prezydenta RP.
Wiceminister poinformował, że środki dla diecezji pelplińskiej będą pochodzić z europejskich funduszy w ramach nowej perspektywy budżetowej. Projekt przewiduje renowację i udostępnienie dla zwiedzających nowych powierzchni w bazylice katedralnej oraz w jej rejonie.
Jarosław Sellin stwierdził, że diecezja pelplińska „bardzo dobrze przygotowała swoje projekty, były one tak przekonywujące, iż znalazły się w gronie 18 wniosków, które przez ministerstwo zostały zaakceptowane do realizacji”. Wiceminister podkreślił, że pelpliński projekt otrzymuje maksymalną ilość środków, które w tej perspektywie budżetowej można otrzymać, czyli 5 mln euro.
Sellin wyjaśnił, że główne cele projektu zakładają utworzenie nowych powierzchni wystawienniczych, w tym „umożliwiających oglądanie zabytków techniki, np. koła dźwigowego, deptakowego na poddaszu bazyliki.
Zaplanowano także renowację murów zewnętrznych, modernizację systemów odwodnienia bazyliki, modernizację instalacji elektrycznej, stworzenie nowego systemu oświetlenia wewnętrznego bazyliki, które lepiej wyeksponuje zabytki wewnątrz obiektu”. Nastąpi także renowacja zabytków ruchomych, w tym organów, konfesjonałów, kamiennych ołtarzy i witraży. Będzie również stworzona nowa oferta edukacyjna, uwzględniająca korzystanie z niej przez osoby niepełnosprawne.
W uroczystości podpisania umowy wzięli udział między innymi wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Władze samorządowe powiatu tczewskiego oraz Pelplina.
W XIII wieku Zakon Cystersów rozpoczął budowę potężnego kompleksu, którego najsłynniejszym elementem jest dzisiejsza bazylika katedralna. Pelplińskie zabytki przetrwały przez osiem wieków i należą do najcenniejszych w Polsce i w Europie. Od 1821 roku, po kasacie zakonu przez władze pruskie, Pelplin jest stolicą diecezji chełmińskiej, dzisiaj zwanej pelplińską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.