Misje tematem kilku najbliższych wydarzeń w Kościele w Polsce
25 kwietnia 2024 | 17:30 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wręczenie krzyży misyjnych w Gnieźnie, niedziela modlitw za kierowców ze wsparciem polskich misjonarzy czy akcja „Dzieci komunijne dzieciom misji” – to niektóre z wydarzeń o charakterze misyjnym, które będą przeżywane w Kościele w Polsce w najbliższym czasie. Mówili o nich uczestnicy konferencji „Różne aspekty misji – od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II” zorganizowanej w czwartek w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Krzyże misyjne w Gnieźnie
„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”. Pod takim hasłem w dniach 27-28 kwietnia odbędą się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.
Hasło uroczystości nawiązuje do zbliżających się wydarzeń i przygotowań, jakie w związku z nimi rozpoczną się w archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z odpustem. Jest to obchodzony w Kościele powszechnym w 2025 Rok Święty, a lokalnie 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego i 1025. rocznica utworzenia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, pierwszej i najstarszej na ziemiach Polski.
W niedzielę sprawowana będzie główna suma odpustowa. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilie wygłosi metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Uroczystości zakończą się Nieszporami o św. Wojciechu celebrowanymi w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem i z homilią bp. Jacka Jezierskiego z Elbląga. Po nabożeństwie, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom.
Jak co roku podczas sumy odpustowej będzie miało miejsce wręczenie krzyży misyjnych misjonarzom rozpoczynającym pracę w różnych zakątkach świata.
– Krzyże misyjne są znakiem jedności z całym Kościele powszechnym. Taki krzyż daje misjonarzowi siłę: gdy w życiu jest ciężko, ten otrzymany znak jest ważny w jego codziennym trudzie misyjnym. Nie jest to byle jaki znak, ale znak Jezusa, który go niesie, bo misjonarz ma nieść Chrystusa na krańce świata. Krzyż jest pomocą i znakiem oddania innym ludziom na wzór Jezusa, który oddał swoje życie – powiedział o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji.
Jedna z pierwszych uroczystości wręczania krzyży misyjnych w Polsce po II wojnie światowej odbyła się w Pieniężnie w 1965 r. Otrzymało je 20 księży werbistów przed wyjazdem na misje do Indonezji. Krzyże te wręczali nuncjusze apostolscy, biskupi polscy i misyjni czy przełożeni zakonni. Punktem zwrotnym w tej historii było poświęcenie i nałożenie krzyży misyjnych osobiście przez Jana Pawła II 3 czerwca 1979 r., w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w Gnieźnie. Otrzymało je 12 neoprezbiterów ze Zgromadzenia Słowa Bożego.
Ta praktyka była kontynuowana przez Jana Pawła II podczas kolejnych pielgrzymek do Ojczyzny: w 1983 r. w Niepokalanowie (krzyże otrzymało 110 misjonarzy, ale tylko kilku z rąk papieża), w 1987 r. w Warszawie (194 misjonarzy, z czego 20 z rąk Jana Pawła II) i ponownie w Gnieźnie – 3 czerwca 1997 r. Od tego momentu z inicjatywy abp. Henryka Muszyńskiego, Gniezno stało się tradycyjnym miejscem wręczania krzyży misyjnych polskim misjonarzom i misjonarkom.
W tym roku podczas uroczystości świętowojciechowych krzyże otrzyma 15 osób, którzy przygotowywali się do pracy na misjach w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Będzie to 10 księży diecezjalnych (tzw. fidejonistów), 2 kapłanów zakonnych, 1 siostra zakonna oraz dwie osoby świeckie.
W tym roku Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie obchodzi 40-lecie istnienia. Przez ten czas przygotowało do służby misyjnej aż 1109 osób. Obecnie na misjach na całym świecie pracuje 1690 misjonarzy z Polski.
Modlitwy za kierowców i wsparcie misji
W najbliższą niedzielę 28 kwietnia przypadnie 18. Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców i innych użytkowników dróg. Co roku jest to dzień szczególnej modlitwy za kierowców i wszystkich poruszających się po polskich drogach. Modlitwy zanoszone będą za wszystkich kierowców w wielu polskich parafiach, a hasło tej modlitwy w tym roku brzmi: „Na drogach jesteśmy z bliźnimi”.
Warto widzieć we współuczestnikach ruchu drogowego naszych bliźnich – przekonywał podczas spotkania z dziennikarzami zastępca krajowego duszpasterza kierowców ks. Jerzy Kraśnicki. Jak wyjaśnił, w tej postawie nie chodzi o jakieś uczuciowe podejście do innych kierowców oraz pieszych, ale konkretną postawę odpowiedzialności i życzliwości. – Dziś bardziej już mówi się o tworzeniu kultury poruszania się na drodze niż tylko o przestrzeganiu przepisów drogowych. Sama ich znajomość nie tworzy jeszcze bezpieczeństwa na drodze – wskazywał duchowny. Potrzebę budowania takiej postawy udowadniają wciąż niepokojące statystyki wypadków drogowych – tylko w pierwszym kwartale tego roku na polskich drogach wydarzyło się 4101 wypadków, w których zginęło 391 osób a ponad 4700 zostało rannych.
Główne uroczystości Ogólnopolskiej Niedzieli Modlitw za Kierowców odbędą się w parafii św. Antoniego Padewskiego w Warpunach k. Mrągowa. O godz. 11.00 rozpocznie się tam uroczysta Msza św. za polskich kierowców i motocyklistów, którą będą koncelebrować ks. dr Rajmund Jodko i ks. dr Marian Midura. Po liturgii odbędzie się zlot motocyklowy „Motor Burszewo”, podczas którego nastąpi tradycyjne błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów. Słowo pozdrowień i wsparcia skieruje do zebranych mistrz kierownicy Krzysztof Hołowczyc.
Z kolei o godz. 13.00 w parafii św. Jana Chrzciciela w Kowalach Oleckich Mszy św. za kierowców i motocyklistów przewodniczyć będzie ks. Jerzy Kraśnicki, zastępca krajowego duszpasterza kierowców. Tamże odbędzie się ponadto akcja „Riders 4 Missiones – Motocykliści na krańce świata” MIVA Polska – misyjnej organizacji zajmującej się wsparciem polskich misjonarzy w zakupie środków transportu. – Chcemy zachęcić motocyklistów do myślenia o misjach i zaangażowania się w ich wspieranie – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, będący także dyrektorem MIVA Polska.
Pielgrzymka jest okazją do podziękowania przez misjonarzy za okazywane im wsparcie. Przekazywane są też wtedy czeki, dzięki którym misjonarze mogą zakupić wózki inwalidzkie dla osób potrzebujących na misjach. W ub. roku akcja ta pozwoliła na zakup 499 wózków. – W naszej europejskiej rzeczywistości wózek inwalidzki jest oczywistością, natomiast w wielu regionach Afryki czy Ameryki Południowej rzadko kto może sobie na jego zakup pozwolić, a osoby niepełnosprawne nierzadko są niestety traktowane jak ludzie drugiej kategorii. My dzięki tej akcji chcemy pokazać, że każda osoba się liczy – wyjaśnił ks. Kraśnicki.
MIVA Polska i krajowe duszpasterstwo kierowców organizują także 23. Pielgrzymkę Kierowców na Jasną Górę – odbędzie się ona 11 maja. Głównym celebransem i gościem spotkania będzie bp Jan Ozga, polski misjonarz, ordynariusz diecezji Doumé – Abong Mbang w Kamerunie. Tradycyjnie w czasie pielgrzymki odbędzie się poświęcenie pojazdów oraz droga krzyżowa na wałach jasnogórskich.
Dzieci pierwszokomunijne – misjom
W okresie zbliżających się pierwszych komunii świętych Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce organizują akcję „Dzieci komunijne dzieciom misji”. Poprzez włączenie się w nią, dzieci pierwszokomunijne tworzą swoisty łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Wspierają papieża w ewangelizacji poprzez konkretną pomoc misjonarzom i swoim rówieśnikom w krajach, gdzie dzieci albo jeszcze wcale nie znają Chrystusa, albo brakuje im najpotrzebniejszych środków materialnych do wzrostu i rozwoju. Jednocześnie dzieci uczą się solidarności z braćmi i siostrami całego świata – wyjaśnia ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
W tym roku akcja, która – jak podkreśla ks. Będziński – dotyczy i angażuje całą rodzinę dziecka oraz wspólnotę parafialną, koncentruje się na haśle „Uczestniczę w misji Kościoła”. „Uczestniczyć” to znaczy brać udział, angażować się, interesować się czymś, być aktywnym o wspólnie coś tworzyć. – Pokazujemy dzieciom, że Kościół to nie budynek, ale żywa wspólnota wszystkich tych, którzy wierzą w Chrystusa i chcą do Niego przychodzić. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do aktywnego budowania tej wspólnoty. Począwszy do naszych rodzin, szkół, miejsc pracy i parafii, a kończąc na krańcach świata. Wspólnota Kościoła przekracza bowiem granice czasów i miejsc. Mamy braci i siostry na całym świecie. I tak jak w rodzinie ludzie o sobie pamiętają i pomagają, tak i my chcemy pamiętać o dzieciach całego świata – mówią organizatorzy akcji.
Akcja ma charakter formacyjny, ale stanowi też realne wsparcie materialne ofiarowywane przez dzieci z Polski rówieśnikom w krajach misyjnych. Ofiary materialne są przekazywane za pośrednictwem PDM do najbardziej potrzebujących dzieci świata. W 2023 r. do sekretariatu krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci od dzieci pierwszokomunijnych wpłynęło ponad 1,2 mln zł.
Możliwe jest wykorzystanie specjalnych kopert – „Dla siostry i brata na krańcach świata”. Każde dziecko otrzymuje kopertę, w której znajduje się obrazek z modlitwą. Tę pamiątkę dzieci zachowują dla siebie, modląc się zapisanymi słowami wspólnie w czasie Mszy Świętej i osobiście w domu. Do kopert mogą natomiast włożyć drobne ofiary, oczywiście zawsze po uzgodnieniu z rodzicami.
Jan Paweł II – wędrujący pasterz
Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przypomniał z okazji zbliżającej się 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II (27 kwietnia) o „współczesnym misjonarzu” czy nawet „największym misjonarzu naszych czasów”, jakim był papież-pielgrzym z Polski. Jan Paweł II często mówił, że ponieważ ogromna rzesza ludzi nie może go odwiedzić w Watykanie, dlatego on sam odwiedza ludzi w najdalszych zakątkach świata. Tak było choćby w Azerbejdżanie, gdzie papież pojechał w 2002 r., aby być blisko zaledwie 120 katolików.
– Oczywiście, głównym zadaniem Jana Pawła II, tak jak to robił św. Piotr, było utwierdzanie braci w wierze, ale warto podkreślić, że inspiracją dla papieża był także św. Paweł, który swoimi trzema wielkimi podróżami misyjnymi spowodował gwałtowny rozrost chrześcijaństwa. Jan Paweł II już na początku swojego pontyfikatu powiedział wyraźnie, że traktuje pielgrzymowanie jako służbę na wzór św. Pawła, który spokojnie nie usiedział i stale był w drodze. Miał niewątpliwie gorliwość, pasję i imperatyw misyjny św. Pawła – powiedział Grzegorz Polak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.