Misje to pole współpracy a nie konkurencji – warszawskie spotkanie w Tygodniu Misyjnym
26 października 2010 | 14:46 | tk Ⓒ Ⓟ
O konieczności współpracy między różnymi Kościołami chrześcijańskimi prowadzącymi działalność misyjną rozmawiano we wtorek w Warszawie. W spotkaniu zatytułowanym „Misje – konkurencja czy współpraca” uczestniczyli księżą: katolicki i luterański oraz przedstawiciele MSZ, którzy mówili o projektach rozwojowych realizowanych w świecie także przy współpracy z misjonarzami. Debatę zorganizowano z okazji trwającego właśnie Tygodnia Misyjnego.
Podczas spotkania w Muzeum Etnograficznym przedstawiciele Kościołów podkreślali zgodnie, że w warunkach misyjnych nie rozważają różnic doktrynalnych lecz starają się nieść Ewangelię ludziom, którzy jej nie znają. Przyznali przy tym, że z działalnością ściśle ewangelizacyjną wiąże się konkretna pomoc misjonarzy na rzecz lokalnej ludności, a więc budowanie szkół, dróg, ośrodków charytatywnych, szpitali itp.
„Każda pomoc jest podniesieniem konkretnego człowieka lub grypy osób” – podkreślił ks. dr hab. Jarosław Różański, kierownik Katedry Misjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dodał, że taka działalność jest bezpośrednio związana z dawaniem świadectwa Ewangelii i realizacją przykazania miłości bliźniego.
Z kolei ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Centrum, Ewangelizacji i Misji Kościoła ewangelicko-augsburskiego zwracał uwagę, że w warunkach misyjnych łatwiej jest się luteranom i katolikom „dogadać” aniżeli w Polsce. „W mniejszości możemy czuć się razem” – dodał.
Choć Kościoły prowadzą na misjach działalność na rzecz rozwoju lokalnych wspólnot, to w żadnym razie nie wypacza to misji ewangelizacyjnej – podkreślali obydwaj duchowni zaznaczając, że w żadnym razie nie uprawiają prozelityzmu. „Od czasów Jezusa istnieje nurt bardzo konkretnej pomocy materialnej na rzecz bliźniego i jest to po prostu integralna część działalności misyjnej” – podkreślił ks. Różański.
Zdaniem katolickiego duchownego, zwłaszcza w warunkach misyjnych należy działać na rzecz współpracy między chrześcijanami z różnych Kościołów, ale także prowadzić współpracę międzyreligijną, której celem jest poprawa losu najbardziej potrzebujących.
Ks. Różański wspomniał też z uznaniem o prowadzonej przez MSZ działalności na rzecz pomocy wielu krajom w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Niektóre projekty prowadzone są przy współpracy z polskimi misjonarzami. Podkreślił, że w celu zmniejszania „oceanu biedy” we współczesnym świecie ważna jest każda pomoc, stąd istotne są wszelkie inicjatywy prowadzone ponad światopoglądami, ideologiami i religiami.
Spotkanie „Misje – konkurencja czy współpraca” zorganizowała w związku z trwającym obecnie Tygodniem Misyjnym Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl. Prezes Fundacji ks. Jerzy Limanówka wyraził nadzieję, że także w działalności na rzecz krajów misyjnych Kościoły, rządy i organizacje pielęgnować będą ducha współpracy a nie konkurencji.
Fundacja zamierza rozwinąć cykl debat na temat wyzwań, jakie stawia przed światem sytuacja krajów misyjnych. Kolejna debata planowana jest na początek grudnia a jej temat nawiązywać będzie do obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia Walki z AIDS.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.