Misjonarz z Tanzanii: Jedziemy, by mówić o Jezusie, który wyzwala z lęku
20 października 2021 | 19:04 | gie (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Wiele wierzeń afrykańskich bazuje na strachu, dlatego tam jedziemy by mówić o Jezusie, który wyzwala z lęku i strachu – powiedział ks. Arkadiusz Nowak, misjonarz z Tanzanii podczas konferencji prasowej pt. „Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy!”. Zorganizowano ją w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie przed Światowym Dniem Misyjnym, który przypada w najbliższą niedzielę, 24 października.
W konferencji wzięli udział: ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. Michał Kacprzyk, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i św. Piotra Apostoła, o. Arkadiusz Nowak SMA, misjonarz z Tanzanii, oraz za pośrednictwem połączenia online: bp Szymon Stułkowski, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, członek Komisji Episkopatu ds. Misji.
Ks. Michał Kacprzyk, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i św. Piotra Apostoła przedstawił projekty realizowane przez Papieskie Dzieła Misyjne działające w Polsce i zrelacjonował zbiórkę ofiar na cele misyjne w ubiegłym roku. Całkowita kwota, którą wydatkowano na wsparcie dzieł misyjnych wynosiła 940.824,05 USD. Ks. Kacprzyk zauważył, że od 2018 roku ciągle zmniejsza się wsparcie na rzecz misji, dodatkowo ograniczyła je trwająca pandemia.
Pomoc finansową przeznaczono na projekty tzw. zwyczajne, projekty specjalne i dla katechistów. Pomoc zrealizowano w 21 archidiecezjach, diecezjach oraz mniejszych jednostkach administracyjnych Kościoła w 6 krajach: czterech afrykańskich (Burundi, Demokratyczna Republika Konga, Liberia oraz Sierra Leone) i dwóch azjatyckich (Tajwan i Tadżykistan).
Zwyczajna forma pomocy obejmuje działania o charakterze administracyjnym; środki przeznaczone dla katechistów dotyczą ich formacji oraz wspierania działalności misjonarzy, działalność tzw. nadzwyczajna dotyczy budowy świątyń, domów rekolekcyjnych, parafialnych i misyjnych.
Pomoc zwyczajna to 22 projekty na kwotę 600.000 USD; pomoc dla katechistów – 13 projektów w kwocie ponad 245.000 USD oraz pomoc nadzwyczajna dla 9 projektów na kwotę ponad 100.000 USD.
Ks. Kacprzyk wymienił niektóre z ważniejszych projektów w Afryce zrealizowanych w ubiegłym roku: W Burundi m.in. zbudowano dwa domy parafialne, w Demokratycznej Republice Kongo przeprowadzono gruntowny remont domu parafialnego przy katedrze Chrystusa Króla w Bondo oraz odnowiono klasztor Sióstr Matki Bożej Dobrej Rady w Puniya. W Liberii wsparto Apostolat rodzin prowadzony przez Siostry Świętej Rodziny. Łącznie na projekty misyjne w Afryce wydatkowano 795.909,51 USD.
Natomiast całkowita kwota przeznaczona na projekty w państwach azjatyckich (Tajwan, Tadżykistan) wynosi prawie 145.000 USD.
Z projektów realizowanych w Tadżykistanie ks. Kacprzyk wymienił wsparcie dla parafii św. Rocha, szkoły ministrantów św. Józefa w Dushoube. Środki przeznaczono także na zakup przedmiotów do prowadzenia kursów formacyjnych, rekolekcji dla kobiet, sprzętu technicznego i liturgicznego do użytku w apostolacie.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Szymon Stułkowski zachęcał do celebracji liturgii w dniu misyjnym w bardziej uroczystej oprawie: zapalony paschał w czasie Mszy św. będzie przypominał nam powołaniu każdego chrześcijanina do ewangelizacji. Można w czasie procesji z darami wnieść najstarszą w parafii księgę chrztu, która położona przy chrzcielnicy będzie prowokowała do refleksji. W czasie kazania warto wykorzystać list papieża Franciszka przygotowany na dzień misyjny, zachęcić również do ofiarności we wspieraniu pracy misjonarzy – składka na tacę będzie tego dnia przeznaczona w całości na misje. Biskup przypomniał postać służebnicy Bożej Wandy Błeńskiej, wieloletniej misjonarki w Ugandzie, która była związana z Poznaniem; wiele osób przychodzi na comiesięczne modlitwy do jej grobu.
Na zakończenie konferencji podzielił się swoimi refleksjami ks. Arkadiusz Nowak, misjonarz z Tanzanii, który posługuje w Afryce prawie 20 lat, z tego 15 lat w Tanzanii. Obejmuje on ewangelizacją Masajów, którzy są poganami, ale co ciekawe wierzą w jednego Boga, który jest kobietą – matką. Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, do którego należy ks. Arkadiusz, pracuje na terenach pierwszej ewangelizacji. – Masajowie to ludzie, którzy nie zetknęli w ogóle z chrześcijaństwem, choć mówi się że w tym wielkim 60. milionowym kraju 30% stanowią chrześcijanie. Wiele wierzeń afrykańskich bazuje na strachu, dlatego tam jedziemy, by mówić o Jezusie, który wyzwala z lęku i strachu – powiedział misjonarz.
Wspomniał niektóre projekty realizowane dla dzieci: „Masajski elementarz” i „Szekspir do kwadratu”, czy konkurs na wykonanie różańca. – Masaje to bardzo biedni ludzie, dzieci zrobiły więc różańce z tego, co miały pod ręką: fasoli, guzików, zużytych materiałów, starych części długopisów – mówił misjonarz. Ks. Arkadiuszowi bardzo się spodobał ekologiczny, lekki różaniec wykonany… z kozich bobków.
Mimo, że Masajowie są nomadami i mieszkają w tymczasowych, skleconych z trzciny i krowiego łajna domach, to jednak bardzo zaangażowali się w pomysł budowy świątyni: „chcemy mieć miejsce, gdzie możemy wracać” – powiedzieli misjonarzowi.
Organizatorami konferencji były Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski oraz Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce. 95. Niedziela Misyjna przypada 24 października.
Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną, to dzień solidarności misyjnej w całym Kościele powszechnym. Angażuje wszystkich katolików do współpracy w dziele przekazywania Ewangelii wszystkim narodom. Jak tłumaczą organizatorzy, jest to wyraz troski katolików o wszystkich ludzi na świecie, którzy nie mieli szansy doświadczyć miłości Boga. Dzieła Misyjne (PDM) w Polsce przygotowały specjalne materiały liturgiczne, które są pomocą w przeżywaniu tych wydarzeń.
Światowy Dzień Misyjny obchodzony jest w całym Kościele w przedostatnią niedzielę października. Rozpoczyna on Tydzień Misyjny, podczas którego modlimy się w intencji misji i misjonarzy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.