„Misterium Męki Pańskiej” znowu na deskach teatru
28 marca 2023 | 21:36 | rk | Cieszyn Ⓒ Ⓟ
Inscenizacja „Misterium Męki Pańskiej” w wykonaniu cieszyńskiego Zespołu Teatralnego Parafii św. Elżbiety ponownie gromadzi rzesze publiczności ze Śląska Cieszyńskiego – z Polski i Czech. W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie około 200 aktorów-amatorów odtwarza ewangeliczne sceny z pasji Chrystusa. Wielu przyjeżdża zobaczyć to przedstawienie po raz kolejny, traktując to doświadczenie jako swoiste rekolekcje wielkopostne.
Zespół, stworzony i kierowany od ponad 30 lat przez elżbietankę s. Jadwigę Wyrozumską, reżyserkę i pomysłodawczynię słynnych „Jasełek tradycyjnych” oraz nie mniej popularnego, granego od ćwierć wieku „Misterium Męki Pańskiej” ponownie gości na teatralnych deskach zabytkowego teatru cieszyńskiego z 1910 r.
Zakonnica, była pielęgniarka, swoją przygodę teatralną rozpoczęła jeszcze w okresie postulatu. W 1974 r. wspólnie z dziewczęcą scholą zrealizowała sztukę o Bernadetcie Soubirous, a następnie o Genowefie. Wkrótce wystawiono także inscenizowaną drogę krzyżową. Wyreżyserowała oparte na tekstach Ewangelii Misterium Męki Pańskiej, a w 1987 „Gościa oczekiwanego” Zofii Kossak-Szczuckiej. Dzięki inicjatywie siostry powstał także specjalny program poświęcony Janowi Pawłowi II.
S. Jadwiga była organizatorką prestiżowego wydarzenia Europassion 2016, jakie odbyło się w Cieszynie z udziałem zespołów teatralnych z całej Europy. W 2000 roku grupa teatralna pod kierownictwem s. Jadwigi została włączona do Europejskiej Wspólnoty Misterium Męki Pańskiej, gromadzącej elitarne zespoły, spotykające się corocznie w innym kraju europejskim.
Zespół był kilkakrotnie nagradzany. S. Wyrozumska została w 2018 r. laureatką „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego” przyznawanej przed biskupa diecezji bielsko-żywieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.