Misterium Światła – niezwykła wystawa w Siedlcach
27 listopada 2021 | 14:08 | ks. mw | Siedlce Ⓒ Ⓟ
„Światłość w ciemności świeci od wieków po dziś dzień” – to kolejna wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, która prezentuje wyjątkowe dzieła sztuki będące inspiracją do poznania ikonografii Bożego Narodzenia. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się w piątkowy wieczór w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
Prezentowane dzieła pochodzą z wielu muzeów i instytucji w Polsce. Jest ich w sumie 11, a są to m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu; Zamek Królewski w Warszawie i na Wawelu; Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie i Warszawie; Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Wystawa jest okazją, aby w Siedlcach spotkać dzieła takich mistrzów jak: Giambattista Tiepolo, Giovanni Battista Pittoni, Francesco Bassano, Valerio Castello, Michał Willmann, Allesandro Lanfranchi. Będzie można podziwiać także polskich artystów tak jak: Józef Mechoffer, Stanisław Wyspiański, Brat Albert Chmielowski, Cyprian Kamil Norwid.
Spośród wielu artystów współczesnych dzieła swoje udostępnili: Grzegorz Bednarski, Zbigniew Cebula i Janusz Matuszewski – profesorowie ASP w Krakowie, Wojciech Cieśniewski i Artur Wąsowski – profesorowie ASP w Warszawie, o. Jacek Hajnos, Kamil Kuzko, Katarzyna Makieła-Organisty, Aldona Mickiewicz, Mateusz Niemiec – absolwenci ASP w Krakowie oraz siedlczanin – Tomasz Nowak związany z Uniwersytetem Przyrodniczo – Humanistycznym w Siedlcach.
Jak wskazał ks. dr Robert Mirończuk – Wystawa, której otwarcie następuje na progu Adwentu jest doskonałą okazją, aby przemyśleć na nowo prawdę zapisaną przez św. Jana: „a słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” (J 1, 14) – powiedział dyrektor muzeum.
Zebrane dzieła sztuki ukazują piękno bożonarodzeniowych scen począwszy od zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, nawiedzenie św. Elżbiety, poprzez spis w Betlejem, adorację Dzieciątka, Epifanii, ucieczkę do Egiptu, aż po Ofiarowanie w świątyni. Okres narodzin Dziecięcia to także moment porannych rorat, wieńca adwentowego, przygotowania Wigilii, kolędników, tradycyjny śpiew kolęd. Siedlecka wystawa ukazuje tę różnorodność w ujęciu treści tematu i bogactwo formy artystycznej obejmujące płótna, rzeźby, grafiki, akwarele, szaty liturgiczne wielu wybitnych artystów.
Podczas uroczystej gali otwierającej wystawę odbyła się także debata na temat tajemnicy Bożego Narodzenia ukazanej poprzez sztukę. Wzięli w niej udział ks. prof. dr hab. Andrzej Witko – z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz prof. Jerzy Miziołek z Uniwersytetu Warszawskiego. W krótkich wystąpieniach podkreślali znaczenie ukazywania i odkrywania tajemnicy Bożego Narodzenia w ikonografii, co będzie możliwe dzięki nowej wystawie.
Na malarskie przedstawienia tajemnicy Bożego Narodzenia, w historii dziejów sztuki, mieli wpływ mistycy ale także cała filozofia. Dlatego tak ważne jest poznawanie znaczenia symboliki zawartej w dziełach. Obaj profesorowie zachęcali, aby podziwiając obrazy, wniknąć w „misterium Światła” i zobaczyć jak są budowane formy światła w artystycznych przedstawieniach tych tajemnic wiary.
Ważnym punktem uroczystości było wręczenie Medalu Elgrecowskiego przez biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdę. Wyróżnienie otrzymał Ambasador Hiszpanii w Polsce – Francisco Javier Sanabria Valderrama. Podkreślono zaangażowanie i pomoc ambasadora w promocję jedynego obrazu w Polsce autorstwa El Greca „Ekstaza św. Franciszka”, który znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
Zebrana dzieła będzie można podziwiać w Muzeum Diecezjalnym od 27 listopada br. do 31 marca 2022 r. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.