Młodzi Białorusini i Polacy razem na rekolekcjach
31 lipca 2010 | 13:39 | apis Ⓒ Ⓟ
Blisko 40 młodzieńców z oblackich placówek na Białorusi i z wielu miejscowości z Polski wzięło udział w zakończonych dzisiaj, 31 lipca rekolekcjach powołaniowych na Świętym Krzyżu. Zorganizował je Sekretariat Powołań Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Wakacyjne rekolekcje powołaniowe dla młodzieży szkół gimnazjalnych, średnich i studentów trwały od 26 lipca do 1 sierpnia w murach Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Duchową opieką młodzieńców otoczył o. Krzysztof Jurewicz OMI – dyrektor Sekretariatu Powołań Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
„Czas rekolekcji w naszej rodzinie zakonnej, to okazja by bliżej poznać charyzmat oblacki, przyjrzeć się codziennym obowiązkom zakonników: modlitwie, pracy i posłudze duszpasterskiej jaką pełnią w sanktuarium” – poinformował KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów.
„Młodzi chłopcy poprzez codzienną Eucharystię, modlitwę wspólnotową oraz sakrament pokuty i pojednania mieli okazję spotkać Chrystusa, który właśnie na modlitwie szczególnie porusza ludzkie serce. Mieli też okazję, porozmawiać z nowicjuszami, ojcami i braćmi z klasztoru i jeszcze bliżej poznać specyfikę powołania oblackiego” – dodał zakonnik.
Rekolektanci mieli okazję, aby każdego dnia przez godzinę pracować fizycznie, by pomóc miejscowej wspólnocie oblatów w utrzymaniu czystości, porządku i zobaczyć, że zakonnicy nie tylko się modlą, ale i pracują.
Kolejna seria rekolekcji powołaniowych odbędzie się w oblackim klasztorze w Łebie w dniach 22–28 sierpnia.
Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie powolania@oblaci.pl lub uzyskać od o. Krzysztofa Jurewicza OMI telefonicznie: tel. 061-830-65-17 lub (0601) 78-84-22; GG: 2297944; Skype: krzysztof.jurewicz.omi
Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej założył św. Eugeniusz de Mazenod, późniejszy biskup Marsylii (1782-1861), 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). Na początku stycznia 2009 r. stan liczebny oblatów na świecie wynosił 4244 członków. Polska Prowincja zgromadzenia liczy obecnie 486 zakonników. Na Świętym Krzyżu oblaci są od 75. lat kustoszami Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem – 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.