Drukuj Powrót do artykułu

Młodzi Polacy rzadziej z poglądami prawicowymi

11.08.2017 , Warszawa / mip (KAI/CBOS) / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Zaobserwowane kilka lat temu szczególne prawicowe preferencje większości młodych Polaków są już do pewnego stopnia nieaktualne – wynika z opublikowanego w czwartek raportu CBOS. Poglądy prawicowe nadal przeważają nad lewicowymi, ale najmłodsi badani nie wyróżniają się pod tym względem spośród ogółu Polaków.

Z przeprowadzonego w sierpniu br. badania wynika, że respondenci w wieku od 18 do 24 lat rzadziej niż starsi identyfikują się z poglądami prawicowymi (średnio 26 proc.). W tym samym okresie poglądy lewicowe deklaruje 14 proc. badanych.

Jak zwracają uwagę autorzy badania, najmłodsi badani są też mniej zdecydowani w swoich poglądach niż starsi respondenci. Młodzi ludzie nie są też wcale bardziej radykalni niż starsi – przeciwnie: rzadziej wybierają skrajne punkty skali, ich poglądy są więc mniej zdecydowane. 28 proc. ankietowanych ocenia swoje poglądy jako centrowe, a najwięcej badanych, bo aż 32 proc. nie potrafi określić swoich przekonań. Rzadziej wybierają skrajne punkty skali, zarówno w przypadku poglądów prawicowych (5 proc.), jak i lewicowych (2 proc.). Nie zmieniło się to nawet w czasie, gdy notowano dynamiczny trend wzrostowy identyfikacji prawicowych.

Deklaracje młodzieży podlegają znacznie większym wahaniom niż przekonania starszych. W większym stopniu mogą być zależne od aktualnych wydarzeń politycznych i sytuacji społecznej. W ostatnich latach spadek poparcia dla prawicy wśród młodych ludzi był związany z pewnym wzrostem identyfikacji lewicowych (po rekordowo niskim poziomie z początku 2015 roku), ale także ze znacznym wzrostem odsetka odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

Czytaj także: Duszpasterstwo młodzieży nie odbywa się w skali „makro”

– Silny wzrost, a potem spadek poziomu identyfikacji wśród badanych w wieku od 18 do 24 lat między wiosną a jesienią 2016 roku mogą mieć bezpośredni związek z ważnymi wydarzeniami politycznymi: uruchomieniem – wprowadzonego przez (prawicowy) rząd i cieszącego się bardzo wysokim poparciem społecznym – programu Rodzina 500+ oraz jesiennymi „czarnymi protestami” przeciwko postulatom zaostrzenia prawa aborcyjnego – czytamy w wynikach badań.

Analitycy CBOS przypominają, że w 2015 roku poziom identyfikacji z prawicą wśród badanych w wieku 18–24 lata osiągnął poziom znacząco wyższy niż wśród ogółu badanych, było to jednak zjawisko chwilowe. W kolejnych miesiącach poparcie młodzieży dla tej opcji politycznej wyraźnie spadło.

W latach 2013–2015 wzrostowi odsetka deklaracji prawicowych wśród młodzieży towarzyszyła podobna (choć mniej intensywna) tendencja wśród ogółu badanych, w kolejnych miesiącach nie obserwowano jednak tej zgodności.

Zaprezentowane przez CBOS dane pochodzą z dwunastu comiesięcznych badań. W roku 2017 uwzględniono wyniki od stycznia do lipca.

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 sierpnia 2017 10:09

Św. Klara - patronka dziennikarzy i pracowników TV

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.