Młodzież, rodziny, niepełnosprawni, biskupi… – razem „zdobywają” Jasną Górę
13 sierpnia 2022 | 18:05 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze niemal nieprzerwanie trwają dziś wejścia pieszych pielgrzymek. Docierają też grupy rowerowe, a nawet biegowe. Wśród nich najliczniejsza dziś, bo prawie 5-tysięczna pielgrzymka radomska. Pątnicy przynoszą ze sobą modlitwę, zwłaszcza o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za ofiary wypadku w Chorwacji. W pielgrzymce sosnowieckiej sporo rodzin, we włocławskiej niepełnosprawni. Po południu na Jasną Górę dotrze kolejnych 7 pielgrzymek, w sumie będzie ich dziś 12.
Szczególnie za ofiary i poszkodowanych w wypadku w Chorwacji, a także w intencji ich rodzin prosili pątnicy diecezji radomskiej i włocławskiej, z których pochodzili pielgrzymi jadący do Medjugoria.
Z wiernymi dzielili modlitwę i trud także bp Jan Piotrowski z Kielc i bp Marek Solarczyk z Radomia.
Pielgrzymka radomska to dotychczasowa frekwencyjna rekordzistka. Pątniczy szlak na Jasną Górę przemierzyło 4848 osób, w tym 83 kapłanów, 18 kleryków i 6 sióstr zakonnych. Ordynariusz diecezji bp Marek Solarczyk, dla którego to była 16. pielgrzymka na Jasną Górę, z radomską kompanią przyszedł po raz drugi. – To było wyjątkowe nasze doświadczenie, aby rozważając życie, świętość Maryi, jeszcze bardziej zachęcić siebie i innych do przeżywania sakramentu Eucharystii, a więc uczestniczenia w życiu Boga i przeżywania Go we wspólnocie wiary i Kościoła. I to jest tak naprawdę bogactwo każdej pielgrzymki, a takie na pewno było bogactwo naszej pielgrzymki radomskiej – powiedział bp Solarczyk i podziękował wszystkim za duchowe wsparcie i jedność.
Dotarła też XI Radomska Pielgrzymka Biegowa. Wśród jej uczestników ks. Artur Chruślak, który pełni teraz posługę duszpasterską w Mołdawii. To jego trzecia pielgrzymka biegowa. Pobiegł w intencji pokoju i pojednania. Dotarły tez trzy grupy rowerowe z Szydłowca, Pionek i Bliżyna, a w nich ponad 200 osób.
Popołudniowy strumień pielgrzymów otworzyli pątnicy kieleccy. Dotarło ponad 1,2 tys. osób, wśród nich wytrwały pielgrzym ordynariusz diecezji bp Jan Piotrowski. Nowych pątników było ok. 25 procent. Wszyscy w drodze uczyli się jak się zachwycić Eucharystią. – Mamy misję do wykonania, by tak jak Maryja zanieść Jezusa innym – podkreślali.
– Dużo się zmienia w sercu z upływem kilometrów, można też nauczyć się doceniać proste rzeczy w życiu, to jak pomocny jest drugi człowiek, zwykłe rzeczy cieszą bardziej, a wszystko staje się przejrzyste – opowiadali o swoich pielgrzymkowych doświadczeniach Klaudia i Bartłomiej z grupy białej.
Radość, bo pątnicy wrócili na szlak – tysiąc osób uczestniczyło w 31. Pieszej Pielgrzymce Sosnowieckiej. Największą, bo jedną piątą całej pielgrzymki, stanowiła grupa rodzinna. W niej także podążali do Częstochowy Ukraińcy. Pątnicy dziękowali za 30 lat istnienia diecezji, modlili się o pokój, za młode pokolenie, o wiarę i nadzieję dla nich, o trzeźwość narodu.
Szczególną intencją było także podziękowanie oraz za dar peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II w parafiach, a ich hasłem pielgrzymkowym stały się słowa z pieśni pasyjnej „W Krzyżu – miłości nauka”. Wierni tej diecezji pod krzyżem św. Jana Pawła II, który mu towarzyszył podczas jego ostatniej Drogi Krzyżowej, modlą się w intencji pokoju w Ukrainie.
„Jesteś tym, kim Bóg mówi, że jesteś” i to potwierdza kleryk Robert z pielgrzymki włocławskiej. A ponad 720 pątników 34. Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej zaprosiło Maryję do siebie, bo już na szlaku przygotowywało się do przyszłorocznego nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Peregrynacja rozpocznie się w kwietniu 2023r. Świętowali jubileusz 900-lecia istnienia diecezji. Dzięki rękom i nogom pielgrzymkowych braci i sióstr jak zawsze w drogę mogły wybrać się osoby niepełnosprawne na wózkach.
– Trzeba mówić ludziom, każdemu z osobna, że miłość Boga i miłość ludzi na pielgrzymce jest tak wielka, że każdy powinien spróbować tego wielkiego daru, którym jest pielgrzymka – zachęcają, ci, którzy już na Jasną Górę dotarli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.