Mniej uchodźców na Morzu Śródziemnym, ale nadal wysoka liczba zmarłych
26 października 2018 | 11:22 | kg (KAI/OR) / pz | Genewa Ⓒ Ⓟ
Od początku bieżącego roku do 21 października przez Morze Śródziemne z Afryki Północnej przybyło 94676 migrantów i uchodźców, ale jednocześnie udało się odesłać do krajów pochodzenia ponad 13 tys. przybyszów. W tym samym czasie stwierdzono, że podczas próby dotarcia na nasz kontynent utonęło w morzu 1857 osób, w tym ponad dwie trzecie między północnym wybrzeżem Czarnego Lądu a Sycylią. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie agencji ONZ ds. migracji (OIM), ogłoszone 23 października w Genewie.
Ponad 46 proc. powyższej liczby uchodźców – 45145 – przypada na Hiszpanię, która tym samym stała się głównym celem współczesnej „wędrówki ludów”. Na drugim miejscu znajduje się Grecja – 25938 a na trzecim Włochy z 21935 przybyszami.
Dokument OIM zwraca uwagę, że dzięki programowi agencji o nazwie „Dobrowolny Powrót Humanitarny” (VHR) przy wsparciu władz libijskich przeszło 13 tys. osób nakłoniono do powrotu w ich strony ojczyste. Ludzie ci wrócili łącznie do 32 krajów pochodzenia na pokładach samolotów lecących do Trypolisu i innych miast Libii.
Z raportu wynika m.in., że od 1 stycznia do 19 bm. spośród prawie 22 tys. przybyłych do Włoch drogą morską 12465 wyruszyło z Libii, a pozostali odpłynęli z Tunezji, Algierii i innych państw Północnej Afryki.
Według agencji podobieństwo między liczbą przybyłych do Włoch z Libii i tych, których odesłano przez Libię do krajów ich pochodzenia „nie oznacza, że każdy, kto wyjechał w ramach programu VHR jest migrantem, który w przeciwnym wypadku odpłynąłby do Włoch”. Na konferencji prasowej 23 bm. w Genewie, podczas której przedstawiono te dane, podkreślono, że uważniejsze patrolowanie swych wód terytorialnych przez libijską straż przybrzeżną, która przechwytuje migrantów i sprowadza ich z powrotem do tego kraju miało wpływ ma spadek liczby nieuregulowanych podróży do Włoch w bieżącym roku.
Po raz pierwszy”przewagę” Hiszpanii nad Włochami pod względem liczby przybyszów odnotowano w lipcu br. Mniej więcej w tym samym czasie Italię wyprzedziła w tej dziedzinie również Grecja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.