Mniszek/Kolonia Wawrzyszów: modlitwa za ostatnich żołnierzy wyklętych
26 sierpnia 2024 | 06:31 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
W intencji porucznika Aleksandra Młyńskiego ps. „Drągal” i jego zamordowanych w 1950 roku żołnierzy, modlono się w czasie Mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława Kostki w Mniszku.
Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Mirosław Kszczot, proboszcz z pobliskiego Wolanowa. – To dla mnie zaszczyt, że mogę tu być, aby modlić się za naszą ukochaną Polskę i niezłomnych jej synów, których rocznica śmierci nas dzisiaj zgromadziła. Modlimy się za nich i oddajemy cześć ich pamięci, żołnierzom antykomunistycznego podziemia – mówił ks. Kszczot.
Wcześniej głos zabrał ks. Gustaw Kaczkowski, proboszcz parafii w Mniszku. – Dzisiaj chcemy podziękować Bogu za ofiarę z życia tych, którzy tę ofiarę złożyli na ołtarzu wolności. – Ta pamięć trwa w nas, dzisiaj jesteśmy tego dowodem – powiedział ks. Kaczkowski.
Po liturgii głos zabrał Marek Szary, jeden z organizatorów niedzielnych uroczystości. – Oni zostali zamordowani za naszą ojczyznę, za wolność. Modlimy i pamiętany o ich ofierze – powiedział.
Dalsza część obchodów odbyła się w Kolonii Wawrzyszów, gdzie stoi pomnik upamiętniający „Drągala” i jego podkomendnych.
Wiązankę kwiatów złożył m.in. Aleksander Stajniak, siostrzeniec Aleksandra Młyńskiego. – Jestem tu, bo chcę upamiętnić pamięć swojego wujka, który walczył o suwerenną i wolną Polskę. Kiedyś był nazywany bandytą, dzisiaj jest bohaterem, żołnierzem niezłomnym. Był wspaniałym człowiekiem, który zawsze prosił o modlitwę w jego intencji, bo wiedział, że zginie – powiedział A. Stajniak.
Por. Aleksander Młyński ps. „Drągal” był jednym z najsłynniejszych żołnierzy partyzantki antykomunistycznej na ziemi radomskiej. Był żołnierzem wileńskiej Armii Krajowej, który po zakończeniu II Wojny Światowej walczył przeciwko sowietyzacji Polski w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość (WiN). Zginął w wyniku zdrady 25 sierpnia 1950 r. w Kolonii Wawrzyszów, w okolicach Wolanowa, w powiecie radomskim. Wraz z nim zginęli wówczas Zbigniew Ejnenberg ps. „Powstańczyk” i Zygmunt Chmielewski ps. „Lew”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.