„Moda na pomaganie” w Mińsku Mazowieckim
31 października 2016 | 10:13 | isag Ⓒ Ⓟ
Ponad 320 uczniów i ponad 30 nauczycieli weźmie udział w realizacji projektów charytatywnych zgłoszonych na konkurs „Iskry Miłosierdzia” zorganizowany w ramach obchodów tegorocznego Powiatowego Dnia Papieskiego w Mińsku Mazowieckim.
Tym razem organizatorzy zaproponowali uczniom szkół podstawowych i gimnazjów konkurs na projekt charytatywny, który zostanie zrealizowany w tym roku szkolnym. – Zainspirowało nas hasło Dnia Papieskiego – „Bądźcie świadkami miłosierdzia” i dlatego postanowiliśmy namówić młodych ludzi do pomagania innym – mówi Grzegorz Wyszogrodzki, dyrektor papieskiego gimnazjum z Budowlanej.
– W ten sposób wpisaliśmy się również w ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rok Wolontariatu” – dodaje ks. Ryszard Woźniak, dyrektor Szkół Salezjańskich. – Chcieliśmy, by młodzi ludzie zauważyli, że mają wokół siebie wielu ludzi potrzebujących pomocy i potraktowali to jako zadanie, a może wyzwanie dla siebie i swojej aktywności – podkreśla Piotr Matzanke, dyrektor szkoły w Hucie Mińskiej. To on wymyślił „projekt ławeczka”, czyli pomysł na ustawienie w drodze do szkoły czy sklepu lub kościoła ławeczek, na których starsi ludzie mogliby przysiąść, odpocząć, porozmawiać, spotkać się z drugim człowiekiem.
Na konkurs „Iskry Miłosierdzia” wpłynęło 17 zgłoszeń, czyli projektów charytatywnych. Stworzyli je uczniowie wraz ze swoimi opiekunami ze szkół w Mińsku Mazowieckim, Stojadłach, Kałuszynie, Jakubowie, Dębem Wielkim, Halinowie, Sulejówku, Latowiczu i Starej Niedziałce. Wszyscy spotkali się 18 października w mińskim gimnazjum przy Budowlanej, by poznać werdykt jury.
Organizatorzy zadbali o to, by w skład jury weszli przedstawiciele warszawskich instytucji dla zachowania obiektywizmu oceny. Okazało się, że wybór zwycięzców nie był łatwym zadaniem. – Wszystkie projekty były bardzo ciekawe i spełniały założenia działań charytatywnych na rzecz lokalnej społeczności – podkreślał Piotr Dmitrowicz z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Oprócz niego w pracach jury brali udział: Aneta Buczyńska (Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie), Bogdan Sadowski (Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie), ks. Kamil Chojnacki (dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej), siostra Natanaela (Wydział Katechetyczny Kurii Warszawsko-Praskiej) oraz Sylwia Gawrysiak z tygodnika „Idziemy”.
Jury postanowiło wyróżnić 11 projektów, a 6 nagrodzić. W ten sposób wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki, czyli bidony lub worki z napisem „Zejdź z kanapy. Pomagaj!”.
I miejsce w kategorii szkół podstawowych przyznano Szkolnemu Klubowi Wolontariatu pod opieką Urszuli Mastalerz ze szkoły w Niedziałce Starej za projekt „Patchworkowe wartości”. II miejsce zajęli trzecioklasiści ze szkoły w Latowiczu, którzy pod opieką Małgorzaty Wardzyńskiej –Soćko oraz Renaty Ozimek chcą pomagać swojemu koledze z Ukrainy,a trzecie miejsce zdobyli członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności w Stojadłach, których pracą kierują Ewa Przybysz-Gardyza i Sylwia Majszyk za projekt „Razem znaczy ciekawiej”.
Zgodnie z regulaminem konkursu „Iskry Miłosierdzia” nagrodzone projekty zostaną sfinansowane. Na ten cel udało się pozyskać od sponsorów 9970 zł.
Gala podsumowująca Powiatowy Dzień Papieski była też okazją do dzielenia się dobrymi praktykami. Wolontariusze z trzech szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali swoje pomysły na pomaganie innym. Można było zobaczyć, w jaki sposób charytatywnie działają młodzi ludzie z Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej, z Zespołu Szkół Zawodowych im. Powstańców warszawy nr 2 oraz z Liceum Salezjańskiego. Młodsi goście spotkania będą mogli skorzystać z tych podpowiedzi.
Niezwykłym przeżyciem dla gości wtorkowego spotkania był występ Grupy Teatralnej Ignaców z Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Porazińskiej prowadzonej przez Iwonę Kowalczyk i Beatę Szczepańską.Młodzi aktorzy pokazali poruszająca etiudę „Baśń o ptaku”.
Mecenasami tegorocznego Powiatowego Dnia Papieskiego byli: Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Antoni Jan Tarczyński – starosta miński, Janusz Antoni Piechoski – wójt gminy Mińsk Mazowiecki oraz Marcin Jakubowski – burmistrz miasta Mińsk Mazowiecki. Patronat medialny objął tygodnik „Idziemy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.