Modlitewnik Adwentowy poznańskich błogosławionych podczas „Verba Sacra”
11 grudnia 2011 | 23:10 | msz Ⓒ Ⓟ
Teksty poznańskich błogosławionych s. Sancji Szymkowiak – serafitki, i nauczycielki Natalii Tułasiewicz podczas niedzielnej "Verba Sacra" w najstarszej na ziemiach polskich katedrze zaprezentowała poznańska aktorka Maria Rybarczyk.
– To wyjątkowa, rodzinna, bo poznańska prezentacja, o którą prosiło wiele środowisk laikatu Wielkopolski – powiedział we wstępie Przemysław Basiński, pomysłodawca "Verba Sarca".
Komentarzy do wybranych fragmentów pism poznańskich błogosławionych dokonały dr Patrycja Tomczak z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i prof. Barbara Judkowiak z Instytutu Filologii Polskiej UAM.
W swoim komentarzu do pism bł. s. Sancji Szymkowiak dr Tomczak zwróciła uwagę na pokorne, ascetyczne wprost życie młodej, zdolnej zakonnicy. – Krótkie życie „niezwykle zwyczajnej” zakonnicy zamknie się wzruszającą kodą, jakby to sam Bóg upomniał się o jej ukryte talenty, którymi nigdy nie chciała się chwalić – znajomość obcych języków, muzykalność, zdolności plastyczne – podkreśliła autorka komentarza. Zauważyła że do jej obowiązków należało to, „do czego i z racji naturalnych predyspozycji, i nieczęstego wówczas wśród sióstr akademickiego wykształcenia, mało się nadawała: a to praca z dziećmi w ochronce, a to zadania gospodarcze – sprzątanie, szorowanie, nakrywanie do stołu, czyszczenie piaskiem widelców, wygotowywanie drewnianych łyżek, mycie glinianych kubków…”. Dr Tomczak przypomniała deklarację błogosławionej zakonnicy, którą przypomniał podczas Mszy św. beatyfikacyjnej bł. Jan Paweł II: „Jak się oddać Bogu, to na przepadłe”.
„Zapiski Natalii przynoszą świadectwo cennego doświadczenia decydującego o dynamice życia duchowego: permanentnego poszukiwania własnej drogi powołania, „misji życiowej”, co oznacza ewangeliczną postawę czuwania, nieustanną czujność, „nasłuchiwanie”, czego Bóg chce dla nas w zmieniających się warunkach życia” – napisała w komentarzu do pism prof. Barbara Judkowiak z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W imieniu autorki komentarz przeczytała dr Anna Loba z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jak zaznaczyła prof. Judkowiak, „Natalia może być również mistrzynią apostolskiej w istocie modlitwy za «dusze trudne». Miała specjalne poczucie odpowiedzialności za spotkanych ateuszy, ludzi nadmiernie skomplikowanych, przesiąkniętych goryczą życiową, tych, co nie chcą szukać i tych, co borykają się ze skazą «wolteriańską duszy»”.
Uczestnicy niedzielnej "Verba Sacra" usłyszeli utwory m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Juliusza Łuciuka, Stanisława Moniuszki i A. Koszewskiego. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Pro Musica z Obornik.
Tekstów poznańskich błogosławionych wysłuchali m.in. dyrekcja i przedstawiciele z poznańskiego Publicznego Stowarzyszenia Katolickich Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Wśród uczestników prezentacji było wiele sióstr ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, do którego należała błogosławiona zakonnica. Jej doczesne szczątki znajdują się w poznańskim kościele św. Rocha.
Bł. s. Sancja – Janina Szymkowiak urodziła się 10 lipca 1910 roku w Możdżanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego, jako najmłodsze dziecko i jedyna dziewczynka z pięciorga rodzeństwa. Od wczesnej młodości była zaangażowana w Sodalicję Mariańską. Po zdanej maturze w ostrowskim gimnazjum podjęła studia: początkowo prawo, później filologię romańską. W 1934 roku, w czasie pobytu we Francji, wstąpiła do nowicjatu sióstr oblatek, ale rodzina zmusiła ją do powrotu. Dwa lata później wstąpiła do zgromadzenia sióstr serafitek, gdzie spędziła zaledwie sześć lat zwykłego zakonnego życia. Śluby wieczyste złożyła w obliczu śmierci. Umarła na gruźlicę 29 sierpnia 1942 roku. Beatyfikował ją bł. Jan Paweł II w 2002 r.
Natalia Tułasiewiczówna (urodzona w 1906 roku), beatyfikowana przez bł. papieża Jana Pawła II jako jedna z dwu kobiet świeckich w grupie 108. męczenników II wojny światowej, pochodziła z Galicji. W 1936 r. ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim.
Wysiedlona na początku okupacji hitlerowskiej do Generalnej Guberni od wiosny 1940 roku pracowała w tajnym nauczaniu w Krakowie, opiekując się z siostrą rodzicami. Mimo gruźlicy, na którą chorowała od dzieciństwa, zdecydowała się pojechać jako wolontariusz Wydziału Duszpasterskiego konspiracyjnej organizacji Zachód na roboty przymusowe do Rzeszy w roli pełnomocnika polskiego rządu emigracyjnego z misją łączącą zadania polityczno-patriotyczne z wychowawczo-apostolskimi. Osiem miesięcy działała efektywnie w Hanowerze. Aresztowana po niefortunnej wizycie kuriera z Polski, pięć miesięcy spędziła w więzieniach torturowana podczas śledztwa. Następnie z wyrokiem śmierci trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Tuż przed wyzwoleniem obozu w wyniku ostatniej selekcji została odesłana do gazu w Wielki Piątek 1945 roku.
Niedzielna prezentacja „Verba Sacra" była już 124. Ogólnopolski cykl w reżyserii Przemysława Basińskiego prezentowany jest od 2000 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.