Modlitwa ekumeniczna w Gliwicach
22 stycznia 2017 | 19:24 | ks. sw Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 21 stycznia w katolicy i protestanci wspólnie modlili się o dar jedności. Wspólna modlitwa rozpoczęła się w kościele ewangelicko-augsburskim w Gliwicach, przy ul. Jagiellońskiej. Tam w czasie nabożeństwa Słowo Boże wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec. „Tegoroczna modlitwa wplata się w refleksję o tych pięciu wiekach naszych doświadczeń – mówił biskup – Stajemy dziś, nie ma co ukrywać, z uczuciem pewnego zawodu, że nie dotrzymaliśmy kroku Jezusowi Chrystusowi.”
Dalej biskup mówił: „500 lat temu, tamten bardzo brzemienny rok, to był czas wiary. Nie tylko wiary samego dr. Marcina Lutra, ale wówczas o Bogu się mówiło głośno i powszechnie. Z bólem musimy przyznać jak inaczej jest dzisiaj”.
Proboszcz ewangelickiej parafii witając zgromadzonych powiedział: „Cieszymy się, że w szczególnym dla ewangelików roku, związanym z 500-leciem Reformacji, możemy wspólnie pokornie spojrzeć w przeszłość.”
Następnie duchowni udali się do kościoła Św. Michała w Gliwicach gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Kopca. Tutaj swoją refleksją na temat reformacji i poszukiwania dróg jedności dzielił się ks. Andrzej Wójcik. Postawił na początku pytanie: „Czy ekumenizm w ogóle istnieje?”. Wspomniał wydarzenia, które prowadziły do podziału Kościoła, ale później także ostatnie, jak wizyta papieża Franciszka w Szwecji, wspólna modlitwa w Cieszynie i ostatnie wspólne dokumenty, które wspólnotę katolicka i ewangelicką zbliżyły.
Podsumowując mówił: „Jeżeli ktoś daje przemieniać swoje serce Chrystusowi, to przeszłością stają się podziały urazy, być może jawna lub skrywana nienawiść bo nastaje nowa przemiana, odnowa serca.”
Ekumeniczne spotkania odbywają się w Gliwicach od kilku lat. W dzisiejszych modlitwach wzięli udział księża katoliccy z gliwickich parafii, a także duchowni kościołów ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-metodystycznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.