Modlitwa o nowych świętych i błogosławionych z archidiecezji poznańskiej
07 listopada 2010 | 12:51 | msz Ⓒ Ⓟ
Arcybiskup Stanisław Gądecki przewodniczył w poznańskiej katedrze modlitwie o kanonizacje i beatyfikacje kandydatów na ołtarze z archidiecezji poznańskiej. – Kochajmy naśladowców Pana, którzy wyrośli z wielkopolskiej ziemi. Dzięki stałości wiary i obyczajów pokazali nowość życia chrześcijańskiego i przyczynili się do rozwoju Kościoła – podkreślił w homilii metropolita poznański.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że „święci nie należą do przeszłości, ale stanowią teraźniejszość i przyszłość Kościoła i społeczeństwa”. W ich życiu widoczne było „stałe dążenie do ewangelicznej doskonałości i całkowitego należenia do Chrystusa”.
Abp Gądecki przypomniał, że nie wolno nam zapomnieć zwłaszcza o męczennikach, okazując solidarność tym, którzy nie mogą swobodnie wyznawać wiary. Zauważył, że „wierność prawom Bożym i nadzieja wskrzeszenia to dwie siły stanowiące o męczeństwie”.
– Męczennicy są przykładem wierności Bogu i heroicznego posłuszeństwa wobec pierwszego i podstawowego prawa Dekalogu – zwrócił uwagę metropolita poznański. Jednym ze świadków prześladowań chrześcijan jest abp Louis Sako, chaldejsko-katolicki arcybiskup diecezji Kirkuk w Iraku.
Metropolita poznański przypomniał, że w piątek 12 listopada w poznańskiej katedrze będzie on przewodniczył nabożeństwu Drogi Krzyżowej.
Abp Gądecki zaznaczył, że Kościół poznański ma też swoich męczenników. Wśród nich są błogosławieni: ks. Marian Konopiński, ks. Józef Kut, ks. Narcyz Putz, ks. Włodzimierz Laskowski, Natalia Tułasiewicz, br. Józef Zapłata, br. Grzegorz Władysław Frąckowiak, werbista. Do grona poznańskich męczenników II wojny światowej należy też „Poznańska Piątka” – wychowankowie poznańskich salezjanów, zgilotynowani w Dreźnie w 1942 r. Są to błogosławieni: Czesław Jóźwiak, Edward Kaźmierski, Franciszek Kęsy, Edward Klinik, Jarogniew Wojciechowski.
Wierni zgromadzeni w poznańskiej katedrze modlili się również o wyniesienie na ołtarze kard. Augusta Hlonda, arcybiskupa poznańskiego i prymasa Polski, o. Bernarda z Wąbrzeźna, ks. Wawrzyńca Kuśniaka, ks. Kazimierza Rolewskiego, ks. Aleksandra Żychlińskiego, ks. Stanisława Streicha, ks. Aleksandra Woźnego, ks. Ignacego Posadzego – współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i sióstr misjonarek Chrystusa Króla.
Do grona kandydatów na świętych działających w Wielkopolsce zalicza się bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. siostrę Sancję Janinę Szymkowiak, serafitkę. Edmund Bojanowski, beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1999 roku, zasłynął niezwykłą ofiarnością podczas epidemii cholery panującej w Wielkopolsce w XIX wieku. Swoje siły i czas poświęcił wtedy pielęgnowaniu chorych, przygotowywał leki dla najuboższych, które sam im zanosił. W Gostyniu koło Poznania założył instytut, będący zarazem sierocińcem i szpitalikiem dla ubogich, a następnie pierwszą wiejską ochronkę dla dzieci, dla których ułożył program wychowania. Siostra Sancja, beatyfikowana w 2002 roku, z niezwykłą ofiarnością angażowała się w pomoc jeńcom wojennym podczas II wojny światowej.
Wśród świadków wiary jest Kazimierz Hołoga – lekarz z Nowego Tomyśla, który poświęcił swoje życie dla ratowania życia pacjenta, funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.