Modlitwa o obfite owoce synodu i zbiórka na rzecz chrześcijan z Libanu
16 października 2021 | 19:42 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
Przed nami stoi wielkie dzieło synodu, które wspólnie podejmujemy. Jest to równocześnie dzieło, które od samego początku pragniemy objąć naszą serdeczną modlitwą, o jak największe i jak najbardziej obfite jego owoce – napisał abp Marek Jędraszewski w związku z rozpoczęciem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które w katedrze na Wawelu zostanie zainaugurowane Mszą św. w niedzielę 17 października o godz. 10.00. Metropolita krakowski zaapelował też do diecezjan o materialne wsparcie chrześcijan mieszkających w Libanie.
W dniach 9 i 10 października miały miejsce w Rzymie uroczystości związane z otwarciem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Natomiast w najbliższą niedzielę 17 października, prace synodalne będą uroczyście inaugurowane w całym Kościele na poziomie diecezjalnym we wszystkich biskupich katedrach.
– To niejako dwustopniowe rozpoczęcie obecnego synodu biskupów wynika z tego, że – w odróżnieniu od poprzednich synodów – do udziału w nim Ojciec Święty Franciszek zaprasza nie tylko biskupów, ale także wszystkich wiernych. Wszyscy oni mają bowiem podjąć wspólną refleksję na temat tej prawdy o Kościele, jaką jest synodalność, czyli „podążanie razem” pod natchnieniami Ducha Świętego, aby głosić Ewangelię całemu światu – wyjaśnia w liście do diecezjan abp Marek Jędraszewski, tłumacząc kolejne etapy prac synodalnych.
Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka, rozpoczęty 17 października etap diecezjalny synodu będzie trwał do początku marca 2022 roku, kiedy to odbędzie się uroczyste Diecezjalne Zebranie Presynodalne. Wyniki prac na poziomie diecezjalnym zostaną przekazane do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a następnie w formie syntetycznego opracowania dotyczącego Kościoła katolickiego w Polsce zostaną wysłane do Sekretariatu Generalnego Synodu w Rzymie. Przekazany od wszystkich Episkopatów świata materiał będzie stanowił podstawę do stworzenia dokumentów roboczych, które będą służyły pracom synodalnym najpierw na poziomie kontynentalnym, a po ich przedyskutowaniu w swej kolejnej formie Zgromadzeniu Synodu Biskupów w październiku 2023 r.
– Przed nami stoi wielkie dzieło synodu, które wspólnie podejmujemy. Jest to równocześnie dzieło, które od samego początku pragniemy objąć naszą serdeczną modlitwą, o jak największe i jak najbardziej obfite jego owoce – napisał abp Marek Jędraszewski zachęcając, aby w tej intencji modlić się najpierw podczas wszystkich nabożeństw różańcowych w październiku, a w następnych miesiącach aby we wszystkich kościołach i kaplicach publicznych pół godziny przed wieczorną Mszą świętą odbywała się cicha adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona jedną dziesiątką różańca. – Módlmy się wtedy w intencjach synodu, a także naszej archidiecezji i całej naszej ojczyzny – zachęca arcybiskup.
– Ponieważ synod dotyczy Kościoła powszechnego, pragniemy naszemu diecezjalnemu procesowi synodalnemu nadać również charakter jedności i solidarności z innymi Kościołami lokalnymi, zwłaszcza z tymi, które przeżywają obecnie największe problemy – napisał arcybiskup zwracając się z prośbą do diecezjan o materialne wsparcie chrześcijan mieszkających w Libanie – w „jednym z pierwszych krajów chrześcijańskich, pamiętającym jeszcze czasy apostolskie, który w ostatnich latach został dotknięty ogromnym kryzysem humanitarnym”. – Niech to będzie nasze „synodalne dzieło miłości” – apeluje metropolita.
Uroczysta Msza św. inaugurująca etap diecezjalny synodu będzie sprawowana 17 października o godz. 10.00 w katedrze na Wawelu. Liturgia będzie transmitowana na kanale archidiecezji krakowskiej na YouTube. Metropolita zaprasza do udziału w niej kapłanów, siostry zakonne oraz delegacje z każdej parafii i wspólnot w nich działających i począwszy od niej do „wspólnego, pełnego zapału podążania drogą synodalności”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.