Modlitwa o pokój na spotkaniu z cyklu „Ludzie i religie”
12 września 2017 | 11:36 | Münster / ts / wer Ⓒ Ⓟ
W obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego wieczorem 10 września rozpoczęło się w niemieckim Münster tegoroczne spotkanie z cyklu „Ludzie i religie”, organizowane przez rzymską Wspólnotę Sant’Egidio. Pod hasłem „Drogi pokoju” czołowi przedstawiciele Kościołów i religii obradować będą w Münster i Osnabrück do 12 września. Organizatorzy oczekują ok. pięciu tysięcy uczestników.
W specjalnym przesłaniu do uczestników spotkania papież Franciszek wzywa religie do pracy na rzecz pokoju. „Konflikty, szerząca się przemoc , terroryzm i wojny zagrażają dziś milionom ludzi, depczą świętość ludzkiego życia, powodują, że ludzie się załamują i łatwo ich zranić”, napisał Franciszek.
Ojciec Święty skrytykował „brak rozsądku ludzi, którzy profanują Boga siejąc nienawiść”. W obliczu „szalejącego terroryzmu i zwodniczej potęgi broni” droga pokoju musi połączyć wiele tradycji religijnych. Papież przypomniał, że zwierzchnicy religijni muszą być ludźmi pokoju i pamiętać o tym, że „Bóg brzydzi się wojną , że wojna nigdy nie jest święta i że przemocy nie wolno nigdy stosować w imię Boże ani jej usprawiedliwiać”.
Papież stwierdził też, że na „pragnienie pokoju” religie powinny dać odpowiedź szczególnie poprzez modlitwę i konkretne, pokorne i konstruktywne działanie. Wraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli muszą nieustannie poszukiwać dróg pokoju. Przykładem takich działań są uczestnicy światowego spotkania pokojowego, podkreślił Franciszek. „Wasze spotkanie jest już odpowiedzią pokoju. Nigdy więcej przeciwko sobie, zawsze razem”. Wasza obecność w Niemczech „powinna także stanowić apel do Europy o ochronę pokoju”, napisał papież. Zachęcił do angażowania się w budowanie silnej jedności wewnętrznej i coraz większej otwartości na zewnątrz.
Czytaj także: Papież wezwał wszystkie religie do wspólnej modlitwy i pracy dla pokoju
Do wspólnych wysiłków religii świata na rzecz pokoju apelowała także kanclerz Merkel. Ze swojej istoty religie mają obowiązek opowiadania się przeciwko przemocy i wojnom, nawet wówczas, gdy wzywa się do tego z pobudek religijnych. Przewodnicząca niemieckiej CDU przyznała, że podziwia budującą siłę Wspólnoty Sant’Egidio. Wspólnota działa na rzecz pojednania i porozumienia, działa w świadomości, że możliwe są trwałe zmiany na lepsze.
Kanclerz Merkel podkreśliła, że bezsprzecznie istnieją różnice pomiędzy Kościołami i wspólnotami religijnymi. Wprawdzie dialog międzyreligijny jest trudny, ale alternatywą dla niego jest mówienie o sobie nawzajem zamiast rozmowy. To jednak rozwija resentymenty i niezadowolenie.
Kościoły i wspólnoty religijne opowiadają się przede wszystkim za humanitarnym rozwiązywaniem problemów, stwierdziła w swoim wystąpieniu Merkel. Zwróciła uwagę, że są niezastąpionym, partnerem dla polityków na przykład w pracy na rzecz rozwoju. Przy tym Europa ma szczególną odpowiedzialność za Afrykę. Nie wystarcza tam klasyczna pomoc na rzecz rozwoju, a do pomocy gospodarczej potrzebne jest dodatkowo wsparcie w rozbudowaniu instytucji oświatowych, mówiła kanclerz Niemiec.
Katolicki biskup Münster, Felix Genn, powitał gości również w imieniu gospodarza drugiego miejsca obrad – biskupa Osnabrück Franza-Josefa Bode. Przy tej okazji przypomniał, że w 1648 r. w obu tych miastach został zawarty pokój westfalski. Już wtedy, po wojnie trzydziestoletniej, Europa szukała tu „dróg pokoju”, zauważył bp Genn. Dodał, że również w pani kanclerz szukała w 2015 r. takich dróg i je znalazła. Nie odstąpiła od swego przekonania, że na czas przejściowy, czy nawet na stałe należy przyjąć „ludzi, uciekających przed terrorem, wojną, przemocą, głodem i innymi trudnymi sytuacjami”, podkreślił bp Genn.
W opinii założyciela Wspólnoty Sant’Egidio, prof. Andrea Riccardiego, powodem obecnego kryzysu na świecie jest „globalizacja pozbawiona duszy”. „W obliczu coraz bardziej zglobalizowanego świata i lęku przed inwazjami, na nowo pojawiają się stare upiory. „Narody szukały bezpieczeństwa i znalazły go w ostrej retoryce konfliktu i w wojennych przywódcach”, skonstatował Riccardi.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani podkreślił, że zjednoczona Europa jest gwarantem pokoju w regionie. Europa jest kontynentem, który buduje, a nie niszczy i na którym nigdzie nie jest stosowana kara śmierci. Te wartości należy pielęgnować, uważa Tajani.
Na spotkaniu obecny był również wielki imam Uniwersytetu Al-Azhar z Kairu, Ahmed al-Tajeb. Z Watykanu przybyli kardynałowie: Peter Turkson, przewodniczący Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz Kurt Koch przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz były jej przewodniczący, Walter Kasper.
Wśród uczestników byli też przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Josef Schuster, patriarcha greckoprawosławny Kościoła Antiochii Jan X Yazigi oraz prezydent Nigru Mahamadou Issoufou. A także sułtan z Sukoto, Muhammad Sa’ad Abubakar, duchowy przywódca muzułmanów nigeryjskich.
W programie spotkania w Münster znajduje się ponad 20 różnych wydarzeń na takie tematy, jak uchodźstwo, ubóstwo, sprawiedliwość i ochrona środowiska. We wtorek 12 września w Osnabrück odbyła się modlitwa o pokój, przy czym poszczególne religie modliły się w różnych miejscach. Na zakończenie wszyscy spotkają się przed ratuszem gdzie na zakończenie trzydniowego spotkania zostanie odczytany apel do świata.
Czytaj także: Papież do Kolumbijczyków: bądźcie budowniczymi pokoju promującymi życie
„Właśnie z serca Europy pragniemy wysłać silne przesłanie pokojowe niezależnie od kryzysu, jaki z wielu powodów przeżywa na przestrzeni ostatnich miesięcy projekt europejski”, zapowiedział obecny przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio, Marco Impagliazzo.
Po raz pierwszy przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich oraz religii świata zaprosił na spotkanie modlitewne w 1986 r. do Asyżu papież Jan Paweł II. Wspólnie opowiedzieli się wówczas za pokojem i potępili wszelką przemoc w imię religii.
W duchu tamtego wydarzenia istniejąca od 1968 r. katolicka Wspólnota Sant’Egidio organizuje międzyreligijne spotkania „Ludzie i religie”. Każde z nich kończy się wspólnym apelem zwierzchników religijnych o pokój. Pierwsze spotkanie Wspólnota Sant’Egidio zorganizowała w Rzymie już w rok po Asyżu, a pierwsze poza nim i w ogóle poza Włochami odbyło się na przełomie sierpnia i września 1989 r. w Warszawie pod hasłem „Nigdy więcej wojny”, w związku z przypadającą wówczas 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Odtąd spotkania te odbywają się co roku w różnych miastach naszego kontynentu i poza nim – we wrześniu 2009 r. po raz drugi zorganizowano je w Polsce, tym razem w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.