Modlitwa o pokój pod przewodnictwem Prymasa Polski
25 marca 2022 | 19:46 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
W łączności z papieżem Franciszkiem abp Wojciech Polak dokonał 25 marca w katedrze gnieźnieńskiej aktu poświęcenia całej ludzkości, a zwłaszcza Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. „Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypomina nam, że niepokalane Serce Maryi było schronieniem dla Jezusa, Syna Bożego. Dziś w tym sercu pragniemy ukryć cały świat, Kościół, każdą i każdego z nas” – mówił Prymas.
Metropolita gnieźnieński odczytał akt o godzinie 17.00. W tym samym czasie wołanie o pokój wybrzmiało w innych wspólnotach parafialnych archidiecezji gnieźnieńskiej, które podobnie jak cała Polska i chrześcijański świat zawierzyły i poświęciły Niepokalanemu Sercu Maryi samych siebie, Kościół, całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę.
„Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój. Niech TAK, które wypłynęło z Twojego Serca, otworzy bramy dziejów dla Księcia Pokoju; ufamy, że poprzez Twoje Serce, nastanie jeszcze pokój. Tobie więc poświęcamy przyszłość całej rodziny ludzkiej, potrzeby i oczekiwania narodów, niepokoje i nadzieje świata” – mówił Prymas Polski.
Po odczytaniu aktu w katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka w intencji pokoju na świecie. Homilię wygłosił bp Radosław Orchowicz, który przed niespełna tygodniem przyjął święcenia biskupie i rozpoczął posługę biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej.
„Panie, my prosimy, Panie, my do Ciebie wołamy za przyczyną Maryi: niech zstąpi Twój Syn, Książe Pokoju i da ziemi pokój, niech ustanie wojna, niech rosyjski agresor się nawróci i zakończy napaść na udręczony naród ukraiński, który chce żyć w wolności i pokoju we własnym kraju, na ojczystej ziemi. Wołamy o życie dla każdego człowieka, o życie w pokoju i pewności jutra, o życie w wolności” – mówił bp Orchowicz.
„Ten dramat może zakończyć tylko nasz powrót w ramiona Ojca” – podkreślił bp Orchowicz.
Biskup pomocniczy gnieźnieński przypomniał również, że obchodzone 25 marca Zwiastowanie Pańskie jest świętem życia. Tego dnia – jak mówił – wołamy i przypominamy, że każde życie jest święte, że jego Dawcą i Panem jest Bóg, dopominamy się o Prawo Boże, prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, także o „zagrożone życie sióstr i braci z Ukrainy, matek i ojców, synów i córek, którzy stali się bezbronni wobec rosyjskiego agresora”.
„Zagrożone jest życie bezbronnych, poczętych dzieci, zupełnie zależnych od decyzji swoich mam i ojców. Dlatego prosimy, aby we współczesnym świecie przywrócić Bogu właściwe miejsce. To jedyna gwarancja pokoju, to jedyna gwarancja szacunku do każdego życia, to jedyna gwarancja bezpieczeństwa dla słabszych, bezbronnych i bezradnych” – mówił bp Radosław Orchowicz.
Na koniec dał świadectwo swojego pierwszego podjęcia przed 15 laty duchowej adopcji dziecka poczętego, która ma miejsce zawsze 25 marca w Kościele. Jak przyznał, wówczas to młodzież angażująca się w to dzieło uświadomiła mu, że nie wystarczy tylko przypominać i nawoływać, ale trzeba działać, trzeba tą modlitwę podjąć, bo „zaangażowanie jednych pociąga drugich”.
Mszę św. koncelebrowali m.in. abp senior Józef Kowalczyk oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej. Obecna była wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego z moderatorami i rektorem ks. kan. Przemysławem Kwiatkowskim.
W czasie Mszy św. śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka, który na początku liturgii wykonał pieśń „Bogurodzica”. Już za niespełna miesiąc w archidiecezji gnieźnieńskiej rozpocznie się peregrynacja Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego, a towarzyszyć jej będzie właśnie najstarsza polska pieśń religijna.
Znakiem oczekiwania na peregrynację jest świeca nawiedzenia, która podczas modlitwy płonęła przy figurze Matki Bożej Fatimskiej, przed którą Prymas Polski odczytał akt oddania i zawierzenia.
Transmisja Mszy św. dostępna na www.prymaspolski.pl, www.archidiecezja.p oraz Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.