Modlitwa o pokój podczas papieskiej pielgrzymki odbędzie się w nowej katedrze
04 listopada 2022 | 02:00 | ts (KAI) | Manama Ⓒ Ⓟ
Spotkanie ekumeniczne i modlitwa o pokój w ramach pielgrzymki apostolskiej Franciszka do Bahrajnu odbędzie się 4 listopada w katolickiej katedrze Matki Bożej Arabskiej („Our Lady of Arabia”) w Awali, drugiej co do wielkości świątyni katolickiej na Półwyspie Arabskim. Została ona poświęcona niespełna rok temu. Jej wzniesienie jest uważane za kamień milowy otwartości religijnej w islamskim Królestwie Bahrajnu w Zatoce Perskiej.
Tę reprezentacyjną świątynię, położoną w małym miasteczku Awali w pobliżu stolicy kraju, Manamy, tworzy ośmiokątna budowla z dużym dachem w kształcie namiotu jako kopuły, co ma przypominać biblijną historię Mojżesza. Jak głosi Stary Testament, Mojżesz kazał zbudować Namiot Spotkania, w którym spotykał się ze swoim ludem zdążającym z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Patronką katedry, obliczonej na 2300 osób, jest Matka Boża Arabska. Religijne odniesienie do Matki Jezusa było oczywiste, ponieważ w 2011 roku, na wniosek ówczesnego wikariusza apostolskiego dla Arabii Północnej, biskupa Camillo Ballina (1944-2020), Stolica Apostolska na patronkę wikariatu obrała „Panią Arabii”.
Bahrajn chce być postrzegany jako kraj tolerancji kulturowej i religijnej wobec wielu pracujących w nim niemuzułmanów. Korzystają oni z możliwości praktyk religijnych, czego nie zapewnia im większość pozostałych państw tego regionu. Do Kościołów i wspólnot chrześcijańskich należy około 9 proc. miejscowego społeczeństwa, liczącego około 1,7 mln osób. Mają oni do dyspozycji 19 chrześcijańskich miejsc kultu.
Prawie 80 tys. pracowników zagranicznych to katolicy, przy czym zdecydowaną większość z nich stanowią migranci z subkontynentu indyjskiego i Filipin. Ale są również miejscowi ludność chrześcijanie, co stanowi rzadkość w krajach Zatoki Perskiej. Jest ich około tysiąca, przy czym zdecydowana większość z nich to katolicy, głównie arabscy, którzy w latach 30. i 50. ubiegłego wieku wyemigrowali do Królestwa z innych krajów Bliskiego Wschodu i są pełnoprawnymi obywatelami Bahrajnu.
Katolicy tutejsi są zorganizowani w dwóch wspólnotach kościelnych. Najstarsza z nich – parafia Serca Jezusowego w Manamie – istnieje od 1938 roku, a rok później wybudowano kościół, który był pierwszym chrześcijańskim miejscem kultu w regionie Zatoki Perskiej. Później obiekt ten powiększano o przybudówki i istnieje do dziś. Ze względu na stały wzrost liczby wiernych powstała później nową parafię pw. Nawiedzenia Matki Bożej w Awali około 20 km na południe od stolicy.
Katolikami opiekują się księża z zakonu kapucynów pod kierownictwem o. Xaviera Mariana D’Souzy. Zwłaszcza główny kościół w Manamie oferuje w piątki i soboty wiele nabożeństw w różnych językach, ale już w poprzednich latach regularnie pękał w szwach.
Benedykt XVI (2005-13) poprosił więc o zgodę na budowę kolejnego kościoła już podczas inauguracyjnej wizyty pierwszego ambasadora Bahrajnu przy Stolicy Apostolskiej w 2008 roku. W odpowiedzi w maju 2011 król Hamad bin Isa Al Chalifa odnowił swoją obietnicę. Okazją był podział 30 maja tegoż roku ówczesnego wikariatu apostolskiego Arabii (istniejącego od 2 grudnia 1954), który obejmował dotychczas Półwysep Arabski i Kuwejt, na dwa wikariaty: Arabii Północnej i Arabii Południowej. Od tego czasu Bahrajn wchodzi w skład tej pierwszej jednostki wraz z Kuwejtem, Katarem i Arabią Saudyjską. Pozostałe kraje: Jemen, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się w wikariacie Arabii Południowej z siedzibą w Abu Zabi.
Watykański plan przeniesienia administracyjnej siedziby wikariatu z Kuwejtu do Bahrajnu był dla króla Hamada dowodem, że Kościół docenia przychylność królestwa wobec chrześcijan. Władca przekazał działkę pod budowę katedry, a w 2013 roku wikariusz apostolski bp Ballin otrzymał akt notarialny na około 3000 metrów kwadratowych ziemi na południowych obrzeżach Awali. Jednym z powodów opóźnienia były sprzeciwy islamistów wobec budowy kościoła. Po pięciu kolejnych latach, w czerwcu 2018 roku, wmurowano kamień węgielny. Wynikało to z długiej fazy planowania i czasu potrzebnego na zebranie funduszy.
10 grudnia 2021 świątynia, której koszt budowy wyniósł około 25 mln euro, została oficjalnie otwarta a konsekrował ją prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Luis Tagle. Apsydę zdobią ręcznie malowane ikony z włoskiego warsztatu przedstawiające sceny biblijne. Ołtarz, chrzcielnica i ławki również wykonano we Włoszech. Obok znajduje się pięciokondygnacyjny budynek wielofunkcyjny z dużą salą parafialną, licznymi salami do katechezy, gabinetami ministrantów i miejscem na kancelarię biskupią.
Proboszcz nowej świątyni ks. Saji Thomas podkreśla, że jest ona „przykładem harmonii religijnej, znakiem tolerancji Królestwa Bahrajnu i wspaniałym przykładem pokojowego współistnienia dla świata”. „Mamy tu międzynarodową społeczność, głównie z Indii, Filipin, Pakistanu, Sri Lanki, Libanu, Palestyny i Jordanii, ale także z wielu krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki. Obecne są tu obrządki: łaciński, syromalabarski, syromalankarski, maronicki i koptyjski” – powiedział ks. Thomas.
Biskup Ballin, który był motorem napędowym projektu budowy, nie dożył chwili ukończenia tego wielkiego przedsięwzięcia. Zmarł w Wielkanoc 12 kwietnia 2020 roku na skutek ciężkiej choroby nowotworowej. Od tego czasu Wikariatem Arabii Północnej zarządza tymczasowo 80-letni kapucyn bp Paul Hinder, pochodzący ze Szwajcarii.
Na Półwyspie Arabskim, jak dotychczas, jest tylko pięć kościołów formalnie jako miejsca modlitwy katolików.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.