Modlitwa o pokój w kaplicy „Cichej Nocy”
19 listopada 2018 | 11:01 | ts / mip | Salzburg Ⓒ Ⓟ
Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 200-lecia kolędy „Cicha Noc” przedstawiciele chrześcijaństwa, islamu, judaizmu, hinduizmu i buddyzmu spotkali się 17 listopada w Oberndorf koło Salzburga, by w miejscu, gdzie po raz pierwszy została wykonana najpopularniejsza kolęda świata wspólnie modlić się o pokój. W modlitwie w kaplicy „Cichej Nocy” uczestniczyli też katolicki biskup pomocniczy w Salzburgu Hansjörg Hofer i ewangelicki superintendent Olivier Dantine – poinformowała archidiecezja salzburska.
„Cicha Noc, święta Noc!” jest jedną z najpopularniejszych kolęd świata. Do wiersza napisanego w 1816 roku przez księdza Josepha Mohra muzykę napisał w dwa lata później nauczyciel i organista Franz Xaver Gruber. Kolędę wykonali oni po raz pierwszy w Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia 1818 w kościele św. Mikołaja w Oberndorf.
Bp Hofer nawiązał do obchodzonej w tych dniach 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej oraz utworzenia Republiki Austriackiej. Przypomniał, że gdy Joseph Mohr pisał w 1816 r. swój wiersz, był to pierwszy rok pokoju po długim okresie braku stabilności politycznej kraju. „Także i dziś mamy powody, by wspólnie modlić się o pokój i pojednanie” – stwierdził austriacki duchowny.
W żadnej strofce „Cichej Nocy” w jej oryginalnej wersji niemieckiej nie pada słowo ‘pokój’, ale wszędzie, gdzie kolęda rozbrzmiewa przynajmniej przez krótką chwilę przypomina toczącym działania wojenne i wszelkiego rodzaju konflikty, że nie jest godne człowieka życie w podziałach i wrogości, podkreślali uczestnicy spotkania modlitewnego w intencji pokoju. Jak zgodnie stwierdzili, nawet jeśli w „Cichej Nocy” nie występuje samo słowo „pokój”, to ten utwór powinien nas wszystkich łączyć, bo wszyscy chcemy nieść pokój światu.
„Cicha noc, święta noc! Pokój niesie ludziom wszem” podobnie jak w minionych latach, również i w tym roku będzie rozbrzmiewała w okresie Bożego Narodzenia. Choć od jej skomponowania minęło już 200 lat, nadal pozostaje najpopularniejszą kolędą, nie dając szans takim słynnym utworom takim jak choćby „Last Christmas” George’a Michaela. Kolęda skomponowana w 1816, a wykonana w dwa lata później podczas pasterki w niewielkim kościółku w Oberndorf koło Salzburga, w prostych słowach i z wielką czułością przekazuje tajemnicę Bożego Narodzenia.
Przez cały 2018 rok, z okazji 200. rocznicy pierwszego jej wykonania, trwają liczne jubileuszowe uroczystości. M.in. otworzyło podwoje odnowione muzeum „Cichej nocy” w Oberndorf, ukazała się specjalna publikacja, a 28 września z tej okazji została otwarta wystawa w Salzburgu.
Poczta austriacka 200. rocznicę „Cichej nocy” uczciła okolicznościowym znaczkiem, natomiast salzburskie koleje nadały jednemu z nowoczesnych elektrowozów imię „Stille Nacht”. „Ta kolęda wzrusza wszystkich, wyszła daleko poza granice naszego regionu. Dlatego naszej lokomotywie nadajemy imię „Stille Nacht”, aby jeżdżąc po całej Europie głosiła zawarte w jej słowach przesłanie pokoju”, stwierdził przedstawiciel kolei austriackich. Podczas uroczystego poświęcenie nowoczesnej lokomotywy „Stille Nacht” wyprodukowanej w zakładach Siemensa, organizatorzy przekazali czek na pięć tysięcy euro dla salzburskiej fundacji pomocy dzieciom chorym na raka.
W tych dniach w księgarniach austriackich pojawiła się też „Tajemnica Cichej Nocy”. Książka autorstwa salzburskiego autora kryminałów, Manfreda Baumanna, opowiada fascynującą historię pieśni, łącząc ją z kryminalnym wątkiem „mrocznej tajemnicy, która kosztowała już życie wielu ludzi”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.