Modlitwa przy mogile ks. Kotlarza
18 września 2010 | 14:49 | apis Ⓒ Ⓟ
Modlitwa przy mogile ks. Romana Kotlarza jest wyrazem wdzięczności za ofiarę życia, jaką poniósł walcząc o swoje przekonania i broniąc innych – podkreślił ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik 18 września w Koniemłotach, rodzinnej miejscowości kapłana-męczennika.
Modlitwa przy grobie ks. Kotlarza sprawowana pod przewodnictwem bp. Tomasika poprzedziło uroczyste otwarcie siedziby Muzeum Czynu Niepodległościowego im. ks. Romana Kotlarza w Koniemłotach.
Ordynariusz radomski, zwracając uwagę na niezwykłe cechy ks. Kotlarza, podkreślił, że kapłan-męczennik potrafił w swojej misji duszpasterskiej połączyć sprawy boskie i ludzkie. Zdaniem hierarchy, ks. Kotlarz nie tylko był zatroskany o wiarę swoich wiernych. „Zatroskany był o to, by jak najwięcej osób mogło doświadczyć tajemnicy Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Był także zatroskany o sprawy ludzkie o sprawiedliwość społeczną, szacunek dla człowieka o godne życie robotnika” – mówił bp Tomasik.
Wyrażając wdzięczność za ofiarę z życia ks. Kotlarza, biskup podkreślił, że „narody, które tracą pamięć, tracą życie”. – Nie chcemy utracić życia – świadomości tego wielkiego dziedzictwa, któremu na imię Polska – mówił biskup radomski.
Po Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji ks. Romana Kotlarza przez kapłanów z diecezji sandomierskiej i radomskiej nastąpiło uroczyste otwarcie budynku Muzeum Czynu Niepodległościowego jego imienia. Na razie puste, wyremontowane mury ma wypełnić listopada ekspozycja, której poświęcenia ma dokonać ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.
Siedzibą placówki jest odnowiony z środków unijnych XVII-wieczny budynek poklasztorny benedyktynów, w której będą prezentowane ekspozycje poświęcone udziałowi okolicznej ludności w zrywach niepodległościowych oraz w walce o demokrację, poczynając od Insurekcji Kościuszkowskiej.
Wyeksponowana będzie replika wystawy IPN "Ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność księdza Romana Kotlarza". Będzie można zwiedzać także pamiątki i przedmioty osobiste duchownego.
Dzisiejsze otwarcia siedziby muzeum połączone było z obchodami XXX–lecia powstania NSZZ”S” i wmurowaniem kamienia węgielnego pod rozbudowę kompleksu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Koniemłotach.
Ks. Roman Kotlarz urodził się w 1928 r. Duchowny najwięcej bolesnych szykan doświadczył po wydarzeniach radomskiego czerwca 1976 r., gdy 25 czerwca przyłączył się do radomskich ulicznych demonstrantów, protestujących przeciw podwyżkom cen żywności i wspierał ich duchowo. Wielokrotnie był pobity przez „nieznanych sprawców”. W sierpniu 1976 r. podczas odprawiania Mszy św. w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stracił przytomność. Trzy dni później zmarł w szpitalu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.