Modlitwa różańcowa murem obronnym. Rozpoczęły się rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej
29 września 2022 | 18:00 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
O tym, że modlitwa różańcowa wiążąca ludzkie serca staje się „murem obronnym” rodziny, Kościoła i Ojczyzny pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej przypomniał za bł. kard. Stefana Wyszyńskim o. Piotr Stanikowski. Przeor klasztoru i Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin prowadzi rekolekcje dla członków i sympatyków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Czterodniowe spotkanie odbywa się pod hasłem „Matka naszego Pana przychodzi do mnie”.
– To wielki przywilej przeżywać ten czas z Jasnogórską Rodziną Różańcową, która wpisuje się w misyjność Kościoła – powiedział o. Stanikowski i zauważył, że czas rekolekcji jest też okazją, uczyć się od Maryi, jak być posłańcem Bożej miłości do ludzi. Podkreślił, że takie spotkania pozwalają przyjrzeć się Maryi, by zobaczyć w jaki sposób Ona przychodzi do każdego człowieka, aby potem Ją naśladować w codzienności, odkrywać swoje własne powołanie we wspólnotach.
– Rekolekcje są też odkrywaniem potęgi i siły modlitwy różańcowej, która powinna być murem obronnym każdej rodziny, wspólnoty, tak jak zachęcał bł. kard. Stefan Wyszyński – powiedział o. Stanikowski. – Kiedy łączymy nasze serca w modlitwie różańcowej, ona chroni nasze rodziny, wspólnoty i cały świat, ponieważ Maryja jest Królową pokoju i wierzymy, że moc modlitwy różańcowej potrafi zrodzić pokój. Musi on najpierw narodzić się w naszych sercach, dopiero później może rozprzestrzenić się na cały świat – zauważył zakonnik i dodał, że modlitwa różańcowa jest wypełnieniem prośby Matki Bożej z Fatimy, aby w niej nie ustawać, teraz szczególnie zawierzając Ukrainę i Rosję Jej Niepokalanemu Sercu.
Nauki rekolekcyjne o. Piotra Stanikowskiego będzie można wysłuchać codziennie o godz. 11.00 w Bazylice. Zakończą się w sobotę, 1 października. Są transmitowane na kanale Youtube Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej i retransmitowane na antenie Radia Jasna Góra o 15.15.
O. Marian Waligóra opiekun duchowy Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej podkreślił, że spotkania mają na celu przybliżenie wiernych do Matki Bożej, a także budowanie wspólnoty.
W tym roku uczestnicy rekolekcji mogą też składać dary materialne dla ofiar wojną w Ukrainie, szczególnie dla ludzi, którzy schronili się w paulińskim klasztorze w Kamieńcu Podolskim. – Do szturmu modlitewnego, który podjęliśmy już na początku wojny, chcemy dołączyć też nasz dar materialny dla współbraci posługujących w Kamieńcu Podolskim, którzy opiekują się uchodźcami, właśnie z tych terenów ogarniętych wojną. Dar finansowy będzie cegiełką dla potrzebujących – wyjaśnił o. Waligóra.
Na Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej przybywają pielgrzymi z całej Polski, aby zawierzyć swoje życie Matce Bożej.
Pan Karol podkreślił, że modlitwa daje mu wewnętrzny spokój i nadzieję. Jest też podziękowaniem Matce Bożej za codzienną opiekę. – Modlitwa jest bardzo ważna, bo dzięki niej można wymodlić pokój światu. Różaniec według mnie jest wiążącą siłą każdego narodu – powiedział.
– Bardzo cenię sobie te coroczne rekolekcje, spotkanie z wspólnotą ludzi modlących się na różańcu, ich świadectwa, to mnie umacnia. Przez modlitwę różańcową powierzam wszystkie problemy Maryi i z Nią je rozwiązuję – powiedziała pani Zofia z Częstochowy.
Z kolei dla pani Grażyny różaniec jest „świętością”, która łączy się z rozważaniami biblijnymi.
W codziennym programie oprócz nauk rekolekcyjnych są: Msza św. o 9.00 w bazylice, Droga Krzyżowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu, procesja maryjna, a także Apel Jasnogórski. Podczas Rekolekcji Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej zaplanowano także świadectwa o mocy modlitwy różańcowej w życiu, koncert pieśni maryjnych. Odbędzie się także spotkanie z s. Nullą ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża cudownie uzdrowioną za wstawiennictwem sł. Bożego kard. Wyszyńskiego w sobotę 1 października o 17.00 w Sali Papieskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.