Modlitwa w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
14 grudnia 2024 | 08:02 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Wspominając cierpienia bohaterów tamtego czasu chcemy prosić dobrego Boga, żebyśmy dzisiaj potrafili być odpowiedzialni za naszą ojczyznę i umieli ją kochać – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego – kościele ojców jezuitów w Kaliszu. W ten sposób upamiętniono tragiczne wydarzenia sprzed 43 lat związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce.
W homilii o. Jerzy Kacprzyk nawiązał do swoich osobistych doświadczeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego. – Byłem wtedy na studiach w Warszawie. Mieszkałem w kolegium jezuickim na ul. Rakowieckiej. Tamtego dnia tradycyjnie rano podszedłem do okna i na skrzyżowaniu ulic zobaczyłem ustawiony czołg na wprost naszego kolegium. W moim sercu nie tyle pojawił się strach, obawa, lęk, ale westchnienie do św. Andrzeja Boboli, patrona naszego kościoła, patrona Polski – wspominał jezuita.
Podkreślał, że Kościół w tamtych latach okazał się wielkim schronieniem dla ludzi potrzebujących wsparcia. Wskazywał, że w czasie stanu wojennego Polacy trwali na modlitwie, a kościoły były otwarte w dzień i noc. Przypomniał, że Jan Paweł II skierował list do gen. Jaruzelskiego z prośbą o zaprzestanie przelewu krwi, która niestety nie została wysłuchana. Kaznodzieja zaznaczył, że stan wojenny pochłonął około 100 ofiar.
O. Kacprzyk akcentował, że zbliżające się Boże Narodzenie to święto pokoju i przebaczenia, które niesie nowonarodzony Chrystus. – Boże zgaś ten ogień nienawiści jakże często niegodny polskich ust. Błagam Cię o wyciszenie polskich serc. Błagam Cię o wyciszenie politycznych nienawiści. Błagam Cię, by to Boże Narodzenie było czasem pokoju i wzajemnego przebaczenia – wołał o. Kacprzyk.
W swoim słowie biskup kaliski zaznaczył, że pamięć o tragicznych wydarzeniach z 13 grudnia 1981 r. jest bardzo ważna. – Chcemy dzisiaj wspominać tamten czas, tamtych bohaterów, szczególnie tych, którzy wtedy cierpieli, oddawali swoje życie za wolną ojczyznę. Chcemy dzisiaj prosić, aby dobry Bóg przyjął ich ofiarę, ale też chcemy modlić się za naszą ojczyznę. Wspominajmy, wyciągajmy dobre wnioski i prośmy dobrego Boga, aby jego błogosławieństwo towarzyszyło nam, byśmy dzisiaj umieli kochać odpowiedzialnie, mądrze i roztropnie naszą ojczyznę – mówił bp Damian Bryl.
Przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz delegacje Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa i innych organizacji złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed tablicą „Solidarności” w Ogrójcu Jezuitów.
W uroczystości uczestniczyły także poczty sztandarowe „Solidarności” różnych zakładów pracy z Południowej Wielkopolski.
Organizatorem obchodów był Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa z przewodniczącym Bernardem Niemcem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.