Modlitwa w 84. rocznicę Wywózki Polaków na Wschód
09 lutego 2024 | 15:48 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W tym roku mija 84. rocznica Wywózki Polaków na Wschód. 10 lutego w Płocku w dwóch miejscach poświęconych Polakom, którzy zostali wywiezieni na Wschód i gdzie wielu ich zginęło, odbędą się uroczystości rocznicowe wraz z modlitwą. Płocczanie spotkają przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie oraz przy symbolicznej mogile dedykowanej Ofiarom Katynia.
Uroczystości upamiętniające 84. rocznicę Wywózki Polaków na Wschód zaplanowano na sobotę 10 lutego. Płocczanie najpierw o godz. 10.00 spotkają się na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej w Płocku przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Tego samego dnia o godz. 10.30 mieszkańcy miasta złożą kwiaty i zapalą znicze przy symbolicznej mogile ku czci zamordowanych w Katyniu na „starym” cmentarzu w Alejach Kobylińskiego w Płocku.
Złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy towarzyszyć będzie modlitwa za ofiary totalitaryzmu, które zginęły na Wschodzie oraz zostały zabite w Katyniu i innych obozach. Kapelanem organizacji kombatanckich w Płocku jest ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku.
Memoriał Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie powstał na cmentarzu komunalnym w Płocku w 2017 roku, z inicjatywy Remigiusza Bielewicza, prezesa Związku Sybiraków w Płocku. Instytut Pamięci Narodowej oszacował, że na Wschód sowiecki deportowali około 800 tysięcy osób.
Najpierw, w latach 80. XX wieku nieopodal obecnego memoriału, stanął drewniany krzyż nazywany przez płocką opozycję Krzyżem Katyńskim. Pod tym krzyżem każdego roku 17 września po zapadnięciu zmroku składano kwiaty i zapalano znicze. Obecny memoriał zawiera urny z ziemią z Katynia i Kazachstanu, miejsc kaźni i deportacji Polaków. Dzięki memoriałowi płocczanie, którzy zginęli na nieludzkiej ziemi, nie są bezimienni: na tablicach wypisano ich nazwiska. Jest też tablica informacyjna z zaznaczonymi miejscami straceń i kierunkami deportacji Polaków w latach 1940-1956.
Pomnik na cmentarzu przy ul. Bielskiej poświęcił ks. kan. Stefan Cegłowski, kapelan płockich kombatantów i osób represjonowanych. Autorem projektu architektonicznego Memoriału był Stanisław Płuciennik, a wykonawcą Jacek Podstawka.
Z kolei na „starym” cmentarzu w Alejach F. Kobylińskiego znajduje się symboliczna mogiła ku czci płocczan zamordowanych w Katyniu. W kwietniu odbywają się przy nim uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ku czci 26 tysięcy rodaków, którzy od 3 kwietnia do 19 maja 1940 roku, każdego dnia byli wywożeni z obozów w w Twerze i Miednoje w Rosji, w Kuropatach pod Mińskiem na Białorusi, Chersoniu, Kijowie-Bykowni i Charkowie na Ukrainie oraz w innych, jeszcze nie odnalezionych miejscach – i zabijani strzałem w tył głowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.