Modlitwa z okazji Dnia Dziecka Utraconego
15 października 2010 | 18:37 | jm Ⓒ Ⓟ
W bydgoskim kościele Świętej Jadwigi Królowej odprawiono w piątek Mszę św. z okazji Dnia Dziecka Utraconego. W modlitwie uczestniczyli przede wszystkim rodzice, którzy stracili swoje dzieci. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów w całej Polsce stały się słowa „Proszę, pomóż mi pożegnać się z dzieckiem”.
Specjalne spotkania są organizowane w Polsce od 2004 roku – czuwa nad nimi Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu. „Z własnego doświadczenia wiem, że pustka po śmierci dziecka pozostaje na zawsze. Właściwie jest coraz większa, bo dziecko w naszych myślach jest coraz starsze. I tej pustki oraz tęsknoty nic i nikt nie zapełni. W tym sensie nie można pogodzić się ze śmiercią dziecka. Jednak można uczyć się być szczęśliwym i kochać kogoś, kogo nie można przytulić” – powiedziała KAI Małgorzata Bronka ze Stowarzyszenia.
Październik ma szczególne znaczenie dla dużej grupy rodziców. Jest to miesiąc pamięci o ich zmarłych dzieciach. W Polsce każdego roku tragedia ta dotyka wiele rodzin: 40 tysięcy kobiet przeżywa poronienie, 2 tysiące dzieci rodzi się martwych, a kolejne 5 tysięcy nie dożywa swoich osiemnastych urodzin z powodu chorób i wypadków.
„Cieszę się, że świadomość Kościoła w zakresie tego problemu zmienia się” – powiedział KAI ks. kanonik Tomasz Cyl. Proboszcz parafii Świętej Jadwigi Królowej od wielu lat wspiera stowarzyszenie, organizując specjalne modlitwy z okazji Dnia Dziecka Utraconego.
„Każde dziecko od chwili poczęcia zawsze było szanowane przez Kościół. Dzisiaj jednak jeszcze bardziej dochodzi do nas świadomość bólu i rany, która jest zadana przez śmierć rodzicom i rodzeństwu. Cieszę się, że rodzice, których dzieci odeszły do Pana, łączą się na modlitwie. To nasza prośba o umocnienie wiary i łaskę pocieszenia” – dodaje ks. Cyl.
Wsparcie, jakie mama i tata otrzymają w dniach tuż po śmierci dziecka, ma kolosalne znaczenie dla przeżycia całej żałoby. Niezwykle istotne jest, by personel medyczny, który towarzyszy rodzicom w momencie śmierci dziecka, był przygotowany do niesienia emocjonalnego wsparcia osieroconym rodzicom.
W bieżącym roku Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu prowadzi kampanię w szpitalach. Do placówek medycznych trafiły ulotki, plakaty oraz broszury dotyczące pracy z pacjentką doświadczającą przegranych narodzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.