Modlitwa za chrześcijan prześladowanych w Republice Środkowoafrykańskiej
09 listopada 2020 | 11:42 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Modlitwa w intencji Kościoła prześladowanego w Republice Środkowoafrykańskiej, orędzie kard. Nzapalainga Dieudonne, arcybiskupa Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej, oraz przesłanie bp. Mirosława Gucwy, ordynariusza diecezji Bouar w RŚA, a także przybliżenie sytuacji chrześcijan w tym afrykańskim kraju złożyły się na obchody XII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym w Poznaniu.
Nabożeństwo było transmitowane z kościoła oo. jezuitów, przy którym mieści się Biuro Regionalne stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), w mediach społecznościowych.
Tomasz Zawal, dyrektor poznańskiego Biura Regionalnego PKWP, przybliżył sytuację mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej, nazywanej w miejscowym języku „sercem Afryki”.
Zauważył, że Republika Środkowoafrykańska to jeden z najbiedniejszych i najmniej bezpiecznych krajów na świecie, targany wojną, która wybuchła w 2013 r., po obaleniu prezydenta Françoisa Bozize’a. W tej wojnie walczą ze sobą muzułmanie i chrześcijanie. 80% państwa nadal kontrolują rebelianci. Wśród 5,5 mln obywateli 4 mln to chrześcijanie.
Dyrektor poznańskiego Biura Regionalnego PKWP przypomniał świadectwo kard. Nzapalainga Dieudonne, arcybiskupa Bangi w Republice Środkowoafrykańskiej, który wspominał jeden z ataków rebeliantów na katedrę, gdzie schronili się chrześcijanie z okolicznych wiosek, ostrzeżeni przez imama przed napaścią dżihadystów.
Kiedy rebelianci przyjechali, kardynał zaprosił ich do pałacu arcybiskupiego na rozmowę. Fakt, że jeden z terrorystów miał na palcu różaniec, skłonił kardynała do zwrócenia rebeliantom uwagi, że modlitwa do Boga może być płaszczyzną porozumienia. Dzięki stanowczej postawie hierarchy nikt wówczas nie zginął.
„Kardynał Dieudonne razem z imamem i pastorem protestanckim pielgrzymują po kraju, apelując o modlitwę o pokój” – zaznaczył Tomasz Zawał.
W nagranym orędziu kard. Nzapalainga Dieudonne podziękował Polakom za wsparcie chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej modlitwą i ofiarami materialnymi. Wyraził też wdzięczność za zaangażowanie polskich misjonarzy w tym kraju.
„Módlcie się za nas. Bóg może przemienić serca. Odpowiedzialność za ludzkość i życie wiary to pomost, który nas łączy” – mówił hierarcha.
Podkreślił, że mieszkańcy „serca Afryki” w trudnym czasie pandemii nie zapominają o Polakach w swoich modlitwach.
Bp Mirosław Gucwa, ordynariusz diecezji Bouar w RŚA, w swoim przesłaniu zaznaczył, że na terenie tego afrykańskiego państwa pracuje ponad 30 polskich misjonarzy: sióstr zakonnych, kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz świeckich. Prowadzą oni szkoły katolickie, ośrodki zdrowia, dzięki ich zaangażowaniu możliwa jest formacja kleryków i katechistów.
Na terenie jego parafii, mającej 45 tys. km kw. i składającej się z 12 parafii, w czterech z nich wciąż obecni są rebelianci.
„Choć obecnie władzę w kraju sprawuje demokratycznie wybrany rząd, na terenie państwa terrorystyczną działalność prowadzi 14 grup rebeliantów, narzucając swoje prawo” – zaznaczył bp Gucwa.
Podkreślił, że działalność duszpasterska możliwa jest dzięki wsparciu materialnemu i modlitwie tych, którym nie jest obojętny los chrześcijan w Afryce.
Nabożeństwo zakończyła Litania do Najdroższej Krwi Chrystusa.
Wobec braku dialogu międzywyznaniowego w Republice Środkowoafrykańskiej dochodzi od 2013 r. do szeregu kradzieży, uprowadzeń i zniszczeń materialnych. W ostatnim czasie doszło do wielu aktów dyskryminacji i brutalnych ataków, w tym zabójstw odwetowych między różnymi społecznościami.
W RŚA ponad połowa z ponad 5,6 mln obywateli cierpi głód. Ponad pół miliona osób uciekło do sąsiednich krajów afrykańskich. Innym poważnym problemem jest praca dzieci, zwłaszcza w rolnictwie, przy wydobyciu diamentów, jako pomoc domowa, przy hodowli bydła, a także przy utrzymaniu dróg. Są również zmuszane do pracy w kopalniach uranu, gdzie przyjmują śmiertelne dawki napromieniowania.
Kolejnym problemem tej afrykańskiej społeczności jest powszechny analfabetyzm.
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym obchodzony jest w Polsce od dwunastu lat w drugą niedzielę listopada. W poprzednich latach modlono się za chrześcijan prześladowanych m.in. w Indiach, Iraku, Sudanie Południowym i Egipcie.
Organizatorem dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.