Modlitwa za ludzi świata mediów na Jasnej Górze
24 stycznia 2022 | 16:32 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
We wspomnienie świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, na Jasnej Górze zanoszona jest modlitwa w intencji wszystkich pracowników środków społecznego przekazu.
Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak polecał w modlitwie także pracowników mediów działających przy Sanktuarium: Radia Jasna Góra, Biura Prasowego @JasnaGóraNews, dwumiesięcznika „Jasna Góra”, stron internetowych, a także obsługujących kanał na Youtube, dzięki któremu transmisje Mszy św. z Kaplicy Matki Bożej mogą docierać na cały świat.
Abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Konferencji Episkopatu Polski podkreślił w rozmowie z @JasnaGóraNews, że pracownicy mediów mają służyć prawdzie oraz wszystkim ludziom, a nie wybranym poglądom.
Wśród dziennikarskich zadań w służbie prawdzie i człowiekowi abp Depo wymienił dążenie do komplementarności w przekazie, tzn. „aby jeden nie był ponad drugiego, ale jeden drugiego uzupełniał na drodze pomagania człowiekowi, bo trzeba człowieka dźwigać poprzez prawdę”. W tym zadaniu media powinny się dopełniać. – Nigdy jeden przeciwko drugiemu, abyśmy się nie traktowali w kategoriach tylko rankingu czy słupków popularności, bo to nie o to chodzi. Ciągle przed nami jest do odkrycia Chrystus jako Prawda, który nie oszukuje, nie zwodzi ludzi” – zauważył abp Depo.
Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Konferencji Episkopatu Polski zwrócił także uwagę na posłannictwo katolickich dziennikarzy. – Nie możemy powiedzieć, że jedni są tylko specjalistami od obrazu, a inni na przykład tylko od przekazu słowem. Wszyscy jesteśmy, od chwili przyjęcia sakramentu chrztu św., posłani po to, aby świadczyć o Chrystusie, jako jedynej naszej Drodze, jedynym Pośredniku miedzy Bogiem a ludźmi” – mówił abp Depo w wywiadzie.
O. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry, nazywa jasnogórskie media swoistym „sposobem Matki Bożej, na to, by dotrzeć do wszystkich swoich dzieci”.
– Jako twórcy mediów jasnogórskich chyba do tego jesteśmy powołani; aby być głosem Matki Bożej, cichym, pokornym głosem, który zawsze mówi prawdę i zawsze mówi z miłością, i taki sposób, aby prowadzić do Chrystusa – zauważa o. Legan.
Rzecznik prasowy wskazuje na specyfikę tego miejsca, bo Jasna Góra jest sanktuarium, które nie wyrosło z objawienia maryjnego, nie ma więc orędzia, które można byłoby interpretować, adoptować do aktualnej rzeczywistości, tak jak w wielu innych sanktuariach świata. – Objawieniem jest Święta Ikona, a więc przepisana Ewangelia. I Matka Boża na tej Ikonie jednocześnie milczy, ale i woła słowami Ewangelii św. Jana <Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie>. I media jasnogórskie takie mają być – wyjaśnia o. Legan.
I dodaje, że choć media jasnogórskie mają spełniać wszelkie wymogi profesjonalnego dziennikarstwa, to „przede wszystkim mają być Boże”. Nawiązując do tytułu dekretu Soboru Watykańskiego o środkach społecznego przekazu „Inter mirifica”, czyli „między cudami”, o. Legan zauważa, że „media jasnogórskie są właśnie takie inter mirifica, pomiędzy cudami jasnogórskimi”. – My o tych cudach, o tej wielkiej Bożej dobroci, mamy opowiadać i temu mamy służyć” – mówi o misji jasnogórskich dziennikarzy.
Św. Franciszek Salezy, doktor Kościoła, jest patronem pisarzy katolickich, dziennikarzy oraz prasy katolickiej, bo na murach i parkanach rozlepiał ulotki – zwięzłe wyjaśnienia prawd wiary.
Papież Franciszek w swoim tegorocznym orędziu do ludzi środków społecznego przekazu zatytułowanym: „Słuchajcie!” prosi świat komunikacji, aby na nowo nauczył się słuchać. Podkreśla, że „aby móc naprawdę siebie słuchać, potrzeba odwagi, wolnego i otwartego serca, bez uprzedzeń”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.