Modlitwa za ofiary wypadków drogowych w Zabawie
17 listopada 2013 | 19:09 | eb Ⓒ Ⓟ
Za ludzi, którzy zginęli na drogach modlono się dziś w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. W Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych została odprawiona Msza św. z udziałem rodzin, które straciły bliskich w wypadkach. Natomiast przy pomniku „Przejście” były wypominki, posadzono też drzewo pamięci.
W obchodach wzięli udział m.in. Prokurator Generalny Andrzej Seremet, prof. Ryszard Krystek, zastępca dyrektora ds. Naukowych Instytutu Transportu Samochodowego, wicestarosta tarnowski Mirosław Banach oraz ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców. Do Zabawy przyjechali też samorządowcy, strażacy, policjanci i motocykliści. Były też osoby, które straciły bliskich w wypadkach.
„Warsztaty, w których wzięliśmy udział, dużo nam dały. Wyrzuciliśmy z siebie wielki ciężar. Łatwiej będzie żyć” – podkreślają rodzice, którzy stracili dzieci w wypadkach. W uroczystościach uczestniczyły rodziny ofiar, m.in. z Poznania, Białegostoku i Łodzi.
W homilii ks. prof. Janusz Królikowski, pomysłodawca idei pomnika „Przejście” w Zabawie mówił, że słusznym założeniem jest wdrożenie programu zmniejszenia liczby wypadków na polskich drogach. Już teraz można mówić o sukcesie, bo statystyki spadają, ale jak dodał kaznodzieja, ten sukces ma gorzki smak, bo jednak giną ludzie. W homilii była też zachęta do życia w cnocie i wierności etosowi. Ks. Królikowski wskazywał na przykład bł. Karoliny, która dała heroiczne świadectwo wyboru dobra i odrzucenia zła.
Według danych policji, porównując ze sobą statystyki drogowe 2012 i 2011 roku, widać wyraźny spadek liczb wypadków, rannych i zabitych. W zeszłym roku na polskich drogach doszło do 36 505 wypadków, a w 2011 r. do 40 065 – mniej o 3560 (9 proc.). 2012 rok to także spadek liczby osób, które wskutek zdarzeń na drogach poniosły śmierć. W minionym roku zginęło 3520 osób, a w 2011 r. 4189 osób – mniej o 669 (16 proc.). Spadła także liczba rannych. W 2012 roku wyniosła ona 45 094, a w 2011 r. 49 501 – mniej o 4407 (9 proc.).
„W Zabawie prawie każdego dnia ludzie modlą się przy pomniku, który upamiętnia ofiary wypadków. W sanktuarium bł. Karoliny mamy też księgę pamięci z nazwiskami ofiar. Karty ze zdjęciami bliskich przysyłają ludzie z całej Polski. Ponadto organizujemy cykliczne dyżury z psychologami i prawnikami oraz warsztaty dla ofiar wypadków. Chcemy pomóc ludziom, którzy nie mogą pogodzić ze stratą bliskich” – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny i wiceprezes Stowarzyszenia „Przejście”.
Członkowie Stowarzyszenia uważają, że każda forma solidarności z ludźmi przeżywającymi trudne chwile po stracie bliskich jest bardzo ważna, dlatego poszukując nowych form pomocy poszkodowanym Stowarzyszenie uruchamia w Internecie możliwość przejścia przez pomnik oraz przeglądania księgi pamięci i zapalenia wirtualnego znicza.
Ponadto powstała Fundacja „Przejście”, która przygotowuje plany budowy Centrum Leczenia Traumy. Ośrodek ma powstać w Wał – Rudzie, w pobliżu lasu i rodzinnego domu bł. Karoliny. Ofiary wypadków drogowych i ich rodziny będą tam mogły uzyskać pomoc terapeutyczną w zakresie rehabilitacji i medycyny, ale także prawną i materialną.
W oazie ciszy, na skraju kompleksu leśnego lasów radłowskich i puszczy niepołomickiej ma powstać hotel oraz sala konferencyjna, pokoje terapeutyczne, gabinety do prowadzenia rehabilitacji fizycznej, a także odnowy biologicznej i relaksacji.
„Planujemy prowadzenie warsztatów i szkoleń także dla tych, którzy pomagają ofiarom wypadków i mają z nimi stałą styczność. Myślimy na przykład o szkoleniach dla ratowników medycznych, policjantów i strażaków, bo to oni pierwsi zjawiają się na miejscu katastrof i mają pierwszy kontakt z tymi, którzy ucierpieli w ich wyniku” – mówi wicestarosta tarnowski Mirosław Banach, prezes Fundacji „Przejście”.
Koszt inwestycji to około 9 milionów złotych. Fundacja „Przejście” podejmuje już starania, by na powstanie Centrum Leczenia Traumy pozyskać sponsorów oraz dofinansowanie z funduszy unijnych.
Centralne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbywały się od 15 do 17 listopada w Tarnowie i Zabawie. Zorganizowali je Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków Drogowych i Katastrof Komunikacyjnych „Przejście”, Duszpasterstwo Kierowców oraz Instytut Transportu Samochodowego.
Obchody rozpoczęły się w piątek, 15 listopada w Tarnowie. W Centrum Sztuki Mościce odbyło się spotkanie poświęcone prewencji wypadków drogowych. Podczas programu edukacyjnego Road Show były efekty audiowizualne i świadectwa osobistych przeżyć bezpośrednich świadków i uczestników wypadków. W sobotę w Zabawie odbyło się spotkanie dla rodzin ofiar wypadków. Dzisiejsza modlitwa w sanktuarium bł. Karoliny kończy trzydniowe obchody.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.