Modlitwa za Ojczyznę w legnickiej katedrze
11 listopada 2021 | 13:16 | ksww | Legnica Ⓒ Ⓟ
– Wypełniajmy zobowiązania wyśpiewane w polskim hymnie – zaapelował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski do uczestników Mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w katedrze. Eucharystię poprzedziła procesja oraz odśpiewanie hymnu narodowego. W homilii bp Siemieniewski wyjaśnił znaczenie słów Mazurka Dąbrowskiego i wskazał na sposoby realizacji tych słów w dzisiejszych czasach.
– Dziś, w święto niepodległości, Ojczyznę mamy w sercach, w pamięci i w modlitwie. To dlatego rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu. To skłania nas do postanowień i związanych z tym czynów na przyszłość – mówił we wstępie biskup legnicki.
W homilii podkreślił, że ze szczególną otwartością serca przyjmujemy w tym dniu intencję modlitewną za Ojczyznę. Z jednej strony to wieloletni zwyczaj, z drugiej przynaglenie wynikające m.in. z sytuacji, jaka ma miejsce na granicy wschodniej. Pośród tych wydarzeń mamy być zwiastunami królestwa Bożego, o którym mówiła Ewangelia.
Dalszą część homilii bp Siemieniewski wyjaśnił znaczenie słów wyśpiewanych w hymnie. Zwrócił uwagę na słowa: „złączym się z narodem”. – To jakieś zobowiązanie, obietnica, odpowiedzialność. Chcemy się złączyć z narodem polskim. Uświadamiamy sobie, że nasze życie ma się wypełniać patriotyczną treścią, naszymi zobowiązaniami wobec Polski. To w nas i przez nas Polska ma żyć i wzrastać w to, co dobre i piękne – mówił.
Kolejne słowa, na które zwrócił uwagę to: „przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”. To skojarzenia wynikające z historii. – Mówią nam one o trudzie, o wysiłku, o tym, że patriotyzm nie wyczerpuje się tylko w uczuciach czy chwilowych porywach, ale przejawia się w decyzjach, w trudzie, w pracy, rzetelności, zaangażowaniu dla dobra wspólnego – podkreślił. Zauważył też, że dla właściwego rozumienia tych słów potrzebna jest znajomość tradycji, historii, symboli, znaków, które wiążą się z polskością.
Kolejne pojęcie, które wyjaśnił to: „…pono nasi biją w tarabany”. Te słowa odnoszą nas do chwili obecnej, to tego, co dzieje się tu i teraz. Polska bowiem to nie tylko przeszłość, historia, ale dzień dzisiejszy, to my. – To wszystko jest otoczeniem naszej modlitwy. O Ojczyźnie mamy pamiętać nie tylko w świątyni, ale także na zewnątrz, w naszych miejscach pracy, w miejscach naszego życia, na ulicach i placach, w naszych domach i rodzinach – mówił.
W drugiej części homilii biskup legnicki odwołał się do postaci św. Jana Pawła II i jego słów dotyczących pojęcia: „Ojczyzna”, „Polska”. – Ojczyzna jest nierozerwalnie związana ze słowem „patriotyzm”. Ojciec święty wskazywał, że to prowadzi nas do pojęcia rodziny. Jak każdy człowiek chce troszczyć się o swoją rodzinę, starać się o jej dobro, to trzeba pamiętać, że istnieje szersze pojęcie rodziny – ojczyzna, Polska, naród. Papież wołał, że patriotyzm, jako miłość Ojczyzny, jest drogą do uporządkowanej miłości społecznej – przypomniał.
W dalszej części homilii bp Siemieniewski zauważył, że trudne sytuacje, jakie pojawiają się przed nami dzisiaj, stawiają nam pytanie o to, czy warto być patriotą i czy można patriotą dzisiaj nie być? – Tu też Jan Paweł II podpowiadał, że pewnie można nie być patriotą, ale wtedy człowiek staje się mniejszy. Dlaczego? Bo naród jest wielką wspólnotą ludzi, którą łączy kultura, doświadczenie przeszłości. Dlatego chcemy przyjąć ten trudny moment jako wezwanie do głębszego zakorzenienia się w polskiej wspólnocie – mówił kaznodzieja.
– W ten sposób napełnijmy chrześcijańską treścią dzisiejszą patriotyczną uroczystość. Napełnijmy ją modlitewną treścią, jako uczniowie, którzy w swoich sercach noszą znaki królestwa Bożego. W tych trudnych dniach, ale też na przyszłość wypełniajmy z wielką mocą zobowiązania wyśpiewane na początku w hymnie – zakończył.
W uroczystości w legnickiej katedrze udział wzięli przedstawiciele parlamentu, władz lokalnych i władz miasta. Obecna była kompania honorowa Wojska Polskiego oraz poczty sztandarowe WP i Straży Miejskiej. Nie zabrakło też uczniów klas mundurowych i kleryków legnickiego seminarium.
Druga część uroczystości miała miejsce na legnickim rynku, gdzie uczniowie pierwszych klas mundurowych złożyli swoje przyrzeczenia. Było też wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.