Modlitwa za zmarłych biskupów radomskich
02 listopada 2021 | 15:40 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
– Zawierzamy Bożemu miłosierdziu wszystkich zmarłych, aby stali się uczestnikami wiecznej chwały Boga – modlił się biskup Marek Solarczyk, który w radomskiej katedrze celebrował mszę świętą we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. W trakcie liturgii modlono się w intencji zmarłych biskupów radomskich: Edwarda Materskiego, Jana Chrapka i Zygmunta Zimowskiego oraz sufragana radomskiego Stefana Siczka. Modlitwą objęto również sługę Bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego – obrońcy jedności Kościoła w czasach komunistycznych.
W homilii bp Marek Solarczyk mówił, że „w naszych myślach i sercach oraz pamięci powracają ci, przy których śmierci byliśmy oraz tych, których pogrzeby są jeszcze świeżo wpisane w pamięć”. – Niech Bóg wysłucha naszych modlitw, niech nasi bliscy, ci wierni zmarli, których zawierzamy Bożemu miłosierdziu, staną się uczestnikami wiecznej chwały Bogu i mocy Jego miłości – modlił się ksiądz biskup Marek.
Bp Edward Materski w latach 1992-99 był biskupem radomskim. Tworzył m.in. struktury administracyjne Kościoła radomskiego, wybudował seminarium duchowne.
Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem radomskim w latach 1999-2001 do chwili tragicznego wypadku samochodowego. W ciągu dwóch lat posługi w diecezji utworzył wiele dzieł charytatywnych.
Bp Zygmunt Zimowski (2002-2009) w ciągu 7 lat pobytu w Radomiu dał się poznać jako wspaniały duszpasterz zaangażowany m.in. w działalność charytatywną. To właśnie z jego inicjatywy powstał diecezjalny Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny „Emaus” w Turnie koło Białobrzegów. Zrealizował również budowę dwukondygnacyjnego budynku wraz z poddaszem, w którym mieści się Diecezjalne Duszpasterstwo Akademickie w Radomiu przy ul. Górniczej.
Z kolei biskup Stefan Siczek, jako sufragan radomski dwukrotnie pełnił role administratora diecezji radomskiej po śmierci biskupa Jana Chrapka i po powołaniu bp. Zygmunta Zimowskiego do pracy w Watykanie w 2009 r.
Bp Piotr Gołębiowski pochodził z Jedlińska koło Radomia. Pełnił posługę pasterską z wielkim poświęceniem przez 23 lata, organizował duszpasterstwo na miarę czasów posoborowych, koncentrując się na rodzinie, budzeniu powołań duchownych, niesieniu pomocy potrzebującym, zabiegał o trzeźwość narodu. Przeciwstawił się skutecznie władzy komunistycznej, która próbowała rozbijać jedność Kościoła w Polsce poprzez tworzenie tzw. parafii niezależnych. Doznał z tego powodu wielu niesprawiedliwości, upokorzeń i krzywd. W kwietniu 1994 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, zakończony na szczeblu diecezjalnym 4 lipca 1998 r. Obecnie akta sprawy znajdują się w Rzymie i tam toczy się dalsza część procesu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.