Modlitwy w 5. rocznicę śmierci bp. Kazimierza Ryczana
13 września 2022 | 19:16 | ziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Śp. bp Kazimierz Ryczan zawsze był odważny w głoszeniu autentycznej, prawdziwej wiary, a przez to stał się niezłomnym stróżem Kościoła kieleckiego, jak również Kościoła w Polsce – mówił dzisiaj bp Jan Piotrowski w kieleckiej bazylice. Podczas Mszy św. modlono się za duszę poprzedniego biskupa kieleckiego w 5. rocznicę śmierci krajowego duszpasterza ludzi pracy.
– Można powtórzyć, za św. Janem z Avila, że bp Kazimierz dostrzegał, jak świat odziera Boga z Jego chwały w różnych zachowaniach społecznych, obyczajowych, a nawet politycznych. Nie zawsze słuchano jego głosu, ale mimo wszystko zawsze był odważny w głoszeniu autentycznej, prawdziwej wiary, a przez to był niezłomnym stróżem Kościoła kieleckiego i Kościoła w Polsce – zaznaczył duchowny.
– Ceńmy sobie Eucharystię i wspominajmy z miłością bp. Kazimierza Ryczana, pasterza i stróża wiary, który w swojej wizji biskupiej widział tak mocno potrzebę nawrócenia współczesnego świata – zakończył biskup kielecki.
Bp Kazimierz Ryczan zmarł 13 września 2017 r., po ciężkiej chorobie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Miał 78 lat.
Był naukowcem i wieloletnim pasterzem ludzi pracy oraz cenionym homiletą o charakterystycznym sposobie przepowiadania. Zainteresowania naukowe bp. Ryczana skupiały się na socjologii religii i katolickiej nauce społecznej. Prace badawcze dotyczyły m.in. religijności, powołań, tradycji religijnej, wartości podstawowych społeczeństwa, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Jego bibliografia obejmuje kilkadziesiąt pozycji, ponadto drukiem kilkakrotnie ukazywały się zbiory kazań.
Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 w Żurawicy k. Przemyśla. W 1956 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, przerwane dwuletnią służbą wojskową w Morągu. W 1963 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie pracował jako wikariusz w parafiach w Szebnie i Rzeszowie.
W 1966–69 odbył studia specjalistyczne w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W latach 1970–75 pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie i prowadził wykłady z katolickiej nauki społecznej w WSD w Przemyślu. W 1978 uzyskał stopień naukowy doktora, w 1983 został adiunktem w Katedrze Socjologii Religii. Korzystał ze stypendiów naukowych w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz na Uniwersytecie Katolickim w Leuven.
Pełnił stanowisko kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W 1993 został wybrany prodziekanem Wydziału Teologii KUL, jednak powołany jednocześnie na biskupa diecezjalnego do Kielc, funkcji tej nie podjął.
W 1993 przyjął święcenia biskupie. Ingres do katedry kieleckiej odbył się 11 września 1993. Przyjął zawołanie „W więzach wspólnoty”. Bp Ryczan nadal prowadził wykłady oraz seminaria doktoranckie. Od 1997 r. był profesorem nadzwyczajnym.
W czasie pracy na KUL był m.in. sekretarzem, a potem I wiceprzewodniczącym Komisji Uczelnianej „Solidarności”
(1980–81), wicedyrektorem Konwiktu księży studentów (1983–89), a potem jego dyrektorem (1989 –93). Był członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Społecznych Iustitia et Pax. Od 2008 był także Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.