Modlitwy za zmarłych kanoników sandomierskiej kapituły katedralnej i bp. Wójcika
24 listopada 2012 | 19:38 | apis Ⓒ Ⓟ
Za zmarłych prałatów i kanoników kapituły sandomierskiej oraz bp. Walentego Wójcika, w 22. rocznicę jego śmierci, modlili się obecni prałaci, kanonicy gremialni i honorowi kapituły oraz kanonicy seniorzy. Wspólnej Eucharystii odprawianej 23 listopada w sandomierskiej katedrze przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
W homilii ks. Adam Kończak, dziekan sandomierskiej kapituły katedralnej w sposób szczególny przywołał osobę bp. Walentego Wójcika, którego 22. rocznicę śmierci obchodzono w diecezji.
Bp Walenty Wójcik żył w latach 1961-1990. Był biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej. Urodził się 9 września 1914 roku w Byszówce. Świadectwo dojrzałości otrzymał w Gimnazjum Kurii Diecezjalnej w 1934 roku. W tym samym roku został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. 11 czerwca 1939 roku otrzymał święcenia kapłańskie.
Po ukończeniu w latach 40. studiów na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymał stopień doktora. Następnie powrócił do Sandomierza i objął funkcję profesora i prefekta WSD w Sandomierzu oraz notariusza, a następnie sędziego Sądu Biskupiego.
26 października 1960 roku papież Jan XXIII mianował ks. W. Wójcika biskupem pomocniczym diecezji sandomierskiej. Sakrę biskupią przyjął w bazylice katedralnej w Sandomierzu dnia 2 lutego 1961 roku z rąk biskupa Jana Kantego Lorka.
Brał udział w I i II sesji Soboru Watykańskiego II. Od 1966 roku miał miejsce w gremiale kapituły sandomierskiej, której przewodniczył jako dziekan od roku 1977 do dnia swojej śmierci. Po śmierci biskupa Piotra Gołębiowskiego został wybrany wikariuszem kapitulnym i pełnił tę funkcję od 3 listopada 1980 r. do 1 kwietnia 1981 r.
Zmarł 22 listopada 1990 roku. Pogrzeb odbył się w sandomierskiej bazylice katedralnej 24 listopada 1990 roku. Pochowany został w jej podziemiach.
Po wspólnej modlitwie odbyła się sesja kapituły w auli Instytutu Teologicznego. Istnienie sandomierskiej kapituły katedralnej datuje się 1191 rok. Działania kapituły wyznacza odpowiedni statut. W jej skład wchodzi 4 prałatów, 8 kanoników gremialnych oraz kanonicy honorowi. Kanonicy mają prawo do noszenia stroju chórowego oraz dystynktorium (medalion) z Białym Orłem w koronie oraz wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.