Mójcza k. Kielc: generał Tadeusz Buk patronem szkoły podstawowej
10 listopada 2010 | 16:46 | dziar Ⓒ Ⓟ
Imię generała Tadeusza Buka, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, przyjęła szkoła podstawowa w rodzinnej miejscowości generała – Mójczy pod Kielcami.
Uroczystość rozpoczęła Msza św. polowa przed szkołą, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda.
W homilii bp Gurda mówił o obowiązku pamięci o żołnierzach i obrońcach ojczyzny, gdyż „pamięć pozwala zachować historyczną ciągłość”. – „Śp. generał Buk potrafił zachowywać pamięć, był wzorowym obywatelem i uczniem, bo od siebie wymagał” – podkreślał bp Gurda. Przypomniał, że pasją generała były nauki humanistyczne, m.in. historia i łacina, dzięki której mógł w oryginale czytać o militarnym kunszcie Juliusza Cezara.
Po Mszy św. bp Gurda poświęcił sztandar szkoły z wizerunkiem gen. Buka. Rodzina zmarłego – żona Regina, córki Wanda i Elżbieta, syn Mariusz – odsłonili tablicę pamiątkową w szkole.
Krzysztof Kęcki, dawny sąsiad i kolega ze szkolnej ławy wspomina, że Buk zawsze dużo czytał i uwielbiał bawić się w wojsko, obejmując wyłącznie funkcje przywódcze. – „Ojczyzna była dla niego wartością absolutną” – mówi KAI.
W uroczystości wzięli udział m.in. wicewojewoda świętokrzyski Piotr Żołądek, posłowie i parlamentarzyści, gen. broni Mirosław Różański, gen. brygady Dariusz Wroński, w organizację zaangażowało się Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych na Bukówce w Kielcach.
Generał broni Tadeusz Buk urodził się w 1960 r. w podkieleckiej Mójczy. Do szkoły podstawowej, która przyjęła jego imię uczęszczał w latach 1967–75. Ukończył LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach oraz Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu. Studiował też na Wydziale Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie oraz ukończył podyplomowe studia dowódczo – sztabowe w USA. Od 2005 r. był zastępcą dyrektora Centrum Szkolenia Połączonych Sił NATO. Dowodził w Afganistanie i Iraku. Od września 2009 r. był dowódcą Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. To gen. Buk dokonał podniesienia flagi podczas uroczystości przystąpienia Polski do NATO.
Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej, został pochowany w Spale, gdzie mieszkał z żoną i trójką dzieci. Wśród licznych odznaczeń posiadał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nationale Defense Service Medal, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski – przyznany pośmiertnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.