Monografia o roli Internetu w Kościele
01 grudnia 2011 | 12:22 | lk / ms Ⓒ Ⓟ
„Internet i Kościół” pod redakcją ks. dr. Józefa Klocha to najobszerniejsza polskojęzyczna monografia o roli Internetu we współczesnej ewangelizacji i o wykorzystaniu technologii informatycznych w życiu Kościoła.
Redaktor opracowania jest wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współzałożycielem portalu Opoka.org.pl – najpopularniejszego polskiego serwisu religijnego. Od 2003 r. jest rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski.
„Internet i Kościół” zawiera przede wszystkim dokumenty Magisterium Kościoła od roku 1990 do 2005, czyli od publikacji pierwszego w historii papieskiego orędzia na temat komputerów do przedostatniego rozważania Jana Pawła II przed modlitwą Anioł Pański, poświęconego roli Internetu w ewangelizacji.
Za pontyfikatu papieża Polaka kluczowy w rozwoju papieskiej refleksji nad nowym mediami był – jak zaznacza ks. Kloch – rok 2002, gdy światło dziennie ujrzały aż trzy dokumenty, w tym dwa obszerne opracowania Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – „Kościół a Internet” i „Etyka w Internecie”.
Jednak – jak podkreśla ks. Kloch we wstępie – Benedykt XVI w ciągu sześciu lat swojego pontyfikatu ma już na swoim koncie więcej tekstów o znaczeniu nowych mediów dla Kościoła niż jego poprzednik. „Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są niewątpliwie powstające coraz to nowsze technologie, zwłaszcza w obszarze Web 2.0; tym samym poszerza się, i to w szybkim tempie, zakres zastosowań Internetu w Kościele i refleksja nad tym zagadnieniem. Dziś Stolica Apostolska sięgnęła po blogi, jest aktywna na Facebooku, YouTube i Twitterze” – podkreśla ks. Kloch.
Drugą część monografii wypełniły inne oficjalne dokumenty Kościoła, w tym biskupów polskich i amerykańskich, oraz papieskie przemówienia m.in. o roli nowoczesnych technologii medialnych w wychowaniu młodych pokoleń i życiu rodziny, o etyce w cyberprzestrzeni czy ewangelizacji w epoce globalnej komunikacji. Uszeregowano je w porządku chronologicznym tak, by pokazać, że z biegiem czasu Kościół na całym globie, w tym także w Polsce, coraz śmielej zaczął sięgać po możliwości informacyjne i ewangelizacyjne Sieci.
Publikacja charakteryzuje się też bogatą kwerendą tematyczną teologiczno-praktycznych opracowań autorstwa ludzi Kościoła. Na uwagę zasługuje omówiona w kilku tekstach, m.in. przez abp. Johna P. Foleya czy kard. Dario C. Hoyosa, historia i specyfika działania RIIAL – Sieci Informatycznej Kościoła w Ameryce Łacińskiej – oraz stojące przed jej użytkownikami wyzwania duszpasterskie w kontekście budowy lokalnych wspólnot Kościoła w trzecim tysiącleciu.
W monografii znalazły się ponadto teksty odwołujące się ściśle do Kościoła w Polsce, jak np. opracowanie dla diecezji tarnowskiej z 1989 r. na temat możliwości zastosowania komputerów w pracach kurii diecezjalnej, seminarium duchownego i poszczególnych parafii, czy też wykład habilitacyjny ks. dr. Stanisława Budzika (obecnego metropolity lubelskiego) z 1997 r.
Publikację kończą dane statystyczne: prezentacja raportu na temat korzystania przez duchownych z technologii informatycznych w ich praktyce kapłańskiej, badanie Megapanel PBI/Gemius o popularności witryn religijnych w Polsce, oraz wykaz stron internetowych i adresów e-mail parafii w naszym kraju. Dla badaczy i znawców tematu z pewnością użyteczny też będzie obszerny wykaz literatury polskojęzycznej, poświęconej zastosowaniom informatyki i Internetu w Kościele w Polsce.
Monografia otwiera serię „Nowe media i Kościół”, która będzie sukcesywnie publikowana przez Dom Wydawniczy ELIPSA.
„Internet i Kościół”, red. Józef Kloch, Dom Wydawniczy ELIPSA, Warszawa 2011.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.