Moskorzew: zarządu województwa przekaże dotację na wykup Kopica Kościuszki
15 lipca 2011 | 11:57 | dziar Ⓒ Ⓟ
16,5 tysiąca złotych na wykup gruntów pod Kopcem Kościuszki w Moskorzewie – miejscem pamięci religijno– historycznej, zamierza przekazać Zarząd Województwa.
Kopiec Kościuszki to pomnik i miejsce kultu, trwale wpisane w miejscową historię oraz w modlitwę mieszkańców gminy Moskorzew, leżące na Szlaku Kosynierów, upamiętniające żołnierzy poległych podczas insurekcji kościuszkowskiej.
Kopiec powstał na wzgórzu, z którego polskimi oddziałami miał dowodzić Tadeusz Kościuszko. Miejsce jest położone na szlaku turystycznym z Moskorzewa do niedalekich Szczekocin na tzw. Szlaku Kosynierów, wiodącym po polu bitwy pod Szczekocinami z 1794 r. Od lat jest to też miejsce uroczystości patriotycznych i religijnych.
Problemem jest fakt, że Kopiec Kościuszki znajduje się na prywatnych gruntach. Po nieudanych próbach przejęcia terenu na skarb państwa – kiedyś grunt ten należał do wsi Moskorzew – gmina zdecydowała się na wykupienie terenu od prywatnego właściciela.
„Gmina zwróciła się do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego o pomoc finansową na ten cel. Zarząd zdecydował o przekazaniu 16,5 tys. zł, ale ponieważ udzielenie pomocy finansowej dla gminy wymaga decyzji Sejmiku Województwa, ostateczny głos w tej sprawie należeć będzie do radnych” – wyjaśnia Iwona Sinkiewicz, rzecznik urzędu marszałkowskiego.
6 czerwca 1794 r. Tadeusz Kościuszko, stojący na czele korpusu wojsk polskich, stoczył w okolicach Szczekocin i Moskorzewa, na polach Wywły i Sprawy, obejmujących m.in. obecny Szlak Kosynierów – bitwę z wojskami prusko – rosyjskimi, dowodzonymi przez króla Fryderyka Wilhelma. Pomimo bohaterskich szarż i odwagi Polaków, bitwa z powodu znaczącej przewagi sil po stronie wroga, zakończyła się porażką polskich powstańców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.