Moskwa podsumowała diecezjalny etap synodu
06 lipca 2022 | 04:00 | kg (KAI/FIDES/B-I) | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Ogłoszeniem i zatwierdzeniem dokumentu końcowego zakończył się 3 lipca diecezjalny etap drogi synodalnej w archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. W liście z tej okazji z datą 1 bm. metropolita abp Paolo Pezzi podziękował wszystkim, którzy koordynowali ten proces w parafiach i wspólnotach archidiecezji w ciągu roku.
Arcybiskup zapowiedział ponadto, że diecezjalna grupa synodalna nie zostanie rozwiązana, ale będzie nadal prowadzić swą posługę od września br., zgodnie ze wskazówkami, „jakie otrzymamy od Sekretariatu Synodu Biskupów”.
Z dokumentu końcowego wynika, że w pracach synodalnych uczestniczyli także przedstawiciele prawosławia i innych wyznań chrześcijańskich. Wśród poruszanych zagadnień szczególną uwagę zwracają takie jak potrzeba pogłębienia wspólnotowego wymiaru życia wiarą, uwolnienia się od klerykalizmu. Stwierdzono, że zjawisku temu należy przeciwstawić pragnienie większej współpracy duchowieństwa i świeckich. Wskazano na konieczność poprawy formacji katechetów, szersze i skuteczniejsze wykorzystanie środków przekazu oraz trudności w podejmowaniu tematu sprawowania władzy w Kościele.
Podkreślono też potrzebę szczególnego towarzyszenia małżonkom należącym do różnych wyznań chrześcijańskich, których doświadczenie określono jako „najwyższą formę dialogu międzywyznaniowego”.
Dokument końcowy podejmuje wszystkie najważniejsze wydarzenia życia kościelnego i społecznego obecnej chwili z wojną na Ukrainie na czele. Ponieważ obowiązująca obecnie w Rosji cenzura surowo zabrania używania w tym kontekście słowa „wojna”, tekst wspomina o „zbrojnych wrogościach na Ukrainie, cierpieniach ludności tego kraju i – chociaż nieporównywalnych – także Rosji”. Prowokują one pytania i „pretensje” wobec samego Boga, Kościoła, wątpliwości co do sensu życia, jak również nienawiść i gniew. W tych warunkach polaryzacji stanowisk również współwyznawcy bywają niekiedy postrzegani jako „wrogowie” – czytamy w dokumencie.
Dlatego ważna jest gorliwa modlitwa o pokój w duchu dokonanego przez Franciszka poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, do czego dołączyli też niektórzy prawosławni – stwierdza dokument końcowy. Wzywa też do „gotowości dotknięcia ran, własnych i obcych, jak apostoł Tomasz dotknął ran Chrystusa, do utrzymywania kontaktów także «po drugiej stronie granicy», do posługi na rzecz uspokojenia w każdym kontekście, do służenia potrzebującym, niezależnie od ich pochodzenia lub ich poglądów”.
Koordynatorka synodu, Oksana Pimienowa wraz z sekretarzem Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Stephanem Liapkem SJ i dyrektorem diecezjalnej służby informacyjnej ks. Gieorgijem Kromkinem współredagowała tekst dokumentu końcowego. W rozmowie z watykańską agencją misyjną Fides za najważniejszy wynik tego etapu uznała „otwarcie się na relację z innymi, co doprowadziło nas do pragnienia dalszego kroczenia «drogą razem» także w przyszłości i do uświadomienia sobie naszej wspólnej odpowiedzialności za Kościół”.
Obecnie wraz z podobnymi opracowaniami z trzech pozostałych diecezji, tworzących metropolię katolicką Kościoła w Rosji (w Saratowie, Nowosybirsku i Irkucku) tekst z Moskwy zostanie przesłany do episkopatu tego kraju a wszystkie one złożą się na ostateczny dokument, który trafi potem do ogólnoeuropejskiej komisji synodalnej.
Na terenie archidiecezji z siedzibą w Moskwie, zajmującej powierzchnię ok. 2,63 mln km²,, znajduje się ok. stu wspólnot, w których powstały 82 grupy do omawiania procesu synodalności.
Dokument, jak to wynika z listu przewodniego abp. Pezziego, wyraża życzenie, aby pracę synodalną prowadzić w następnych latach, przypominając jednocześnie, iż celem życia Kościoła jest spotkanie z samym Chrystusem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.