„Motywy religijne w sztuce” – nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Radomiu
13 lutego 2011 | 12:08 | rm Ⓒ Ⓟ
„Motywy religijne w sztuce”– pod takim tytułem prezentowana jest wystawa w Muzeum Okręgowym Jacka Malczewskiego w Radomiu. Ekspozycja to przede wszystkim obrazy, ale nie brakuje też rzeźb i szkiców.
Wśród eksponatów znajduje się cenny włoski XVI-wieczny szkic do plafonu katedry w Mediolanie oraz imponujące przedstawienie Matki Boskiej Sokalskiej. Jest to kopia słynącego z łask obrazu z klasztoru na Wołyniu. Oryginał był czwartym obrazem koronowanym na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej, po obrazie Matki Bożej Częstochowskiej, Matki Bożej Trockiej i Matki Bożej Kodeńskiej. Na wystawie można również podziwiać XIX-wieczną akwarelę „Pielgrzymka” Franciszka Kostrzewskiego oraz kilka dzieł nieznanych autorów z XVIII i XIX wieku m.in. „Uczniowie w Emaus” i „Pokłon Trzech Króli”.
Muzeum prezentuje również eksponaty z trzech kolekcji: działu sztuki dawnej, działu sztuki nieprofesjonalnej i Muzeum Sztuki Współczesnej. Wszystkie łączy tematyka religijna, chrześcijańska, od wieków mocno obecna w sztuce europejskiej. Na wystawie znajduje się m.in. 15 obrazów ks. Władysława Paciaka, który na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował teologię i historię sztuki. W Akademii Sztuk Pięknych malarstwo – w pracowniach Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego i Jerzego Fedkowicza. Największym osiągnięciem ks. Paciaka jest cykl „Madonny” za który otrzymał nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka. Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu posiada w swoich zbiorach ponad 500 obrazów kapłana-malarza. Kolejne 120 znajduje się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego posiada około 30 tysięcy eksponatów. Na wystawach prezentowane jest około 2 procent tego zbioru. – Bardzo ciężko wycenić wysoką wartość tych wszystkich prac – podkreśla Andrzej Leżoń z muzeum. Wystawa będzie czynna do kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.