Możliwa beatyfikacja abp. Baraniaka
09 maja 2017 | 10:33 | Warszawa / lk, msz / wer Ⓒ Ⓟ
Ponad 3 tys. podpisów zebrano pod listem otwartym do abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka oraz listem do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie metropolity poznańskiego, niezłomnego hierarchy szykanowanego i torturowanego przez bezpiekę.
We wtorek nowe informacje o liczbie podpisów przekaże przed warszawskim pokazem filmu „Żołnierz Niezłomny Kościoła” jego autorka Jolanta Hajdasz, jedna z inicjatorek akcji rozpoczętej w ub. roku po premierze obrazu o abp. Baraniaku.
Pokaz filmu „Żołnierz Niezłomny Kościoła” w Centrum Prasowe Foksal w Domu Dziennikarza (ul. Foksal 3/5) rozpocznie we wtorek o godz. 18.00 tegoroczną edycję imprez pod hasłem „Maj na Foksal”.
Przed pokazem autorka filmu Jolanta Hajdasz przekaże zebranym najnowsze informacje dotyczące zbiórki podpisów pod listem otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o pośmiertne odznaczenie dla bohatera filmu – abp. Antoniego Baraniaka i pod listem otwartym do metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego z prośbą o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka.
Zbiórka podpisów rozpoczęła się 25 września 2016 r. w Poznaniu podczas kinowej premiery filmu „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. Odbywa się ona przede wszystkim podczas publicznych pokazów tego filmu na terenie całego kraju. Do marca br. zebrano 2628 podpisów pod listem do abp. Gądeckiego i 2799 podpisów pod listem do prezydenta Dudy.
W inauguracji „Maja na Foksal” będzie uczestniczył ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Na jego ręce – zapowiadają autorzy inicjatywy – zostaną przekazane oryginały podpisów do abp. Gądeckiego zebranych od 26 lutego do 8 maja.
Organizatorzy pokazu – Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Fundacja Solidarności Dziennikarskiej – informują, że szczegółowa liczba podpisów będzie znana jutro, ale jest to co najmniej 1000 kolejnych podpisów w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka i jego pośmiertnego odznaczenia za niezłomność.
Czytaj także: Ponad 4,5 tys. młodych odpowiedziało na ankietę o Kościele
Pełnometrażowy dokument „Żołnierz Niezłomny Kościoła” to zapis rozmów z ostatnimi żyjącymi świadkami życia abp. Baraniaka – m.in. z siostrami elżbietankami pracującymi w Pałacu Arcybiskupim za jego czasów czy dr Małgorzatą Kuleszą-Kiczką z Warszawy, która opiekowała się w 1977 r. umierającym metropolitą poznańskim.
W filmie swoje świadectwo o nim dają też abp Marek Jędraszewski, który w 2009 r., pierwszy opublikował materiały z archiwów IPN na temat prześladowania abp. Baraniaka, kard. Zenona Grocholewskiego i kard. Stanisława Dziwisza, o. Jerzego Tomzińskiego i innych duchownych.
Zdjęcia do filmu powstały w Poznaniu, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, na Jasnej Górze, w Oświęcimiu, Krakowie oraz w Rzymie, gdzie studiował przyszły metropolita poznański. Hajdasz z kamerą była również w Budapeszcie, gdzie szukała informacji o losach prymasa Josefa Mindszenty’ego, oraz w Pradze, by poznać historię prymasa Josefa Berana.
Film powstał ze środków własnych. Został opublikowany w formie książki z DVD.
Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do zgromadzenia salezjanów. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, a po wojnie – prymasa Stefana Wyszyńskiego. W roku 1951 papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.
We wrześniu 1953 roku został aresztowany i wtrącony na trzy lata do więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany. Rok po odzyskaniu wolności został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 roku zorganizował w Poznaniu obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Abp Baraniak zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.
W czerwcu 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, umorzyła śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i moralnego nad bp. Antonim Baraniakiem, w latach 1953-1955, przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.